Photos

Photographer's Note

Reflections of Safranbolu

On Tuesday and Wednesday (29-30 April) I made a short trip to Safranbolu, Bartın, Amasra and Devrek. Those little settlements on the western Black Sea region are still well kept, with their old houses, habits and handcrafts still been practised.
For the next four days I am going to share those "beauties" with you.
After my last 5 entries this one is the sixth. And shows a corner from the great hall of one of the famous “konak”s of Saframbolu : Asmazlar Konağı. This 130 years old Konak serves nowadays as a hotel. The architecture and furniture is still the original one .
Here, in the center of the main hall is a big pool, where guests can seat on comfortable but old fashioned sofas around it. A nostalgic place where you can feel the comfort and ambience of those old days.

Safranbolu Yansımaları

Salı ve Çarşamba günleri (29-30 Nisan) Batı Karadenizin şirin köşelerinden Safranbolu, Bartın, Amasra ve Devrek’e iki günlük bir seyahat yaptım.
Karadenizin bü çok keyifli köşeleri hala çok iyi korunmuş durumda ve eski geleneklerini sürdürüyorlar.
Önümüzdeki 4 gün süresince daha bu saydığım yerlerin güzelliklerini paylaşacağım sizlerle.
Bundan evvelki beş kareden sonra bu altıncı kare Safranboludaki Asmazlar konağının büyük havuzlu salonu.
130 senelik bu konak, mimarisine ve dekorasyonuna fazlaca müdahele edilmeden, otel haline getirilmiş ve şimdilerde Turing Kulübünün bir turistik işletmesi olarak hizmet veriyor.
Havuzlu büyük salonun ortasındaki bu muhteşem havuz’un etrafında duvar boyu dizili sedirlerde müşteriler, suyun şıpırtılarını dinleyerek, kahvelerini içiyorlar ve bu nostaljik ortamda geçmişin anılarını canlandırıyorlar.

kibele66, gezimania, gokanlam, COSTANTINO, maredeniz, faubry has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 2186
Points: 32
Discussions
  • None
Additional Photos by Mesut Ilgim (mesutilgim) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6143 W: 495 N: 17708] (98806)
View More Pictures
explore TREKEARTH