Photos

Photographer's Note

On Tuesday and Wednesday I made a short trip to Safranbolu, Bartın, Amasra and Devrek. Those little settlements on the western Black Sea region are still well kept, with their old houses, habits and handcrafts still been practised.
For the next five days I am going to share those "beauties" with you.
After my last 4 entries this one is the fifth. And shows a corner from the nice small village "Yörük Köyü" very close to Safranbolu.
Here this old woman just came back from her fields. Before entering her home, she cleans her feet "manually" . Her house is much older (more than 100 years) compared with the other two to the right and left; but uses hightech ! Look at the two satellite dishes !Salı ve Çarşamba günleri Batı Karadenizin şirin köşelerinden Safranbolu, Bartın, Amasra ve Devrek’e iki günlük bir seyahat yaptım.
Karadenizin bü çok keyifli köşeleri hala çok iyi korunmuş durumda ve eski geleneklerini sürdürüyorlar.
Önümüzdeki 5 gün süresince daha bu saydığım yerlerin güzelliklerini paylaşacağım sizlerle.
Bundan evvelki dört kareden sonra bu beşinci kare Safranbolu yakınlarındaki Yörük Köyü'nden.
İhtiyar teyze tarladan gelmiş, evine girmeden ayaklarını "manuel" olarak temizliyor.
Oturduğu ev en az yüz senelik. Sağ ve sol'undaki evler daha genç. Ama bu yaşlılık onun teknolijiden istifade etmesine mani olmamış ; iki adet uydu anteni var.

isabela_sor, Buin, Jimbal, faubry, daddo, greek, tehanu_f, ifanik, dareco, gunbud, salvator has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1664
Points: 48
Discussions
  • None
Additional Photos by Mesut Ilgim (mesutilgim) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6142 W: 495 N: 17703] (98760)
View More Pictures
explore TREKEARTH