Photos

Photographer's Note

A capture of Fatima, one of the daughters of Necip Usta , the potterer , painting the potteries in her living room, produced by her father Necip Usta (master Necip).
Necip Usta is a master of very thin potteries and calls himself "the last Hittite" . Hittites where been one of the very important ancient civilisations of Anatolia (around 1200-1900 BC) and created very nice and colorfull potteries.
Necip Usta produces very nice objects still the same form and decoration as Hittites (or Greeks of Ionıa) did some 4000 yeras ago. All his daughters (5), wife, one son are working in this small atelier which is their house at the same time.

Burada, çömlekçi ustası Necip ustanın kızlarından biri olan Fatmanın evinin oturma odasının bir köşesindeki görtüntüsü; babasının ürettiği kaplardan birini hellenistik motiflerle süslerken görüyorsunuz.
Necip Usta, çok ince terrakotta ürünler yapan bir usta ve kendini “Son Hititli” diye tanıtıyor. Hititler Anadolunun çok önemli eski uygarlıklarından birisiydi (MÖ 1200-1900 arası) ve çok güzel ve bol renkli çanak çömlek üretirlerdi.
Necip Usta, aynı Hititlilerin (ya da Ionyalıların) kendisinden neredeyse 4000 yıl önce ürettiği form ve desenlerle bezenmiş çanak çömlek üretmekte. Bütün kızları (5), eşi ve oğlu, aynı zamanda evleri olarak da kullandıkları Tavas yakınlarındaki Medet köyde, bu küçük atölyede ona yardım ediyorlar.

Highmountains, holmertz, marabu61, nikkitta, jjcordier, SnapRJW, Graal has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1398
Points: 14
Discussions
  • None
Additional Photos by Mesut Ilgim (mesutilgim) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6142 W: 495 N: 17703] (98760)
View More Pictures
explore TREKEARTH