Photos

Photographer's Note

more information about POYRAZ İSTANBUL PLS. Click Here .


Anadolu Feneri – Poyraz ( İstanbul )
Mart 23, 2011 tarihinde - Seyyah
İstanbul Anadolu Yakasının Karadeniz girişinde bulunan Anadolu feneri - Poyraz bakir kalmış ender yerlerden biri olup hafta sonu tatili için tercih edilecek bir yerdir. Denizin iyot ve yosun kokusunu içinize çekerken rüzgârında etkisiyle ruhunuzu bir dinginlik kaplar.

5 kareden Anadolu Feneri
1855 yılındaki Kırım Savaşı sırasında, tam karşısında bulunan İstanbul Rumeli feneri ile birlikte, boğazdan Karadeniz’e girip çıkan gemilerin seyrinin kolaylaşması maksadıyla inşa edilmiştir Anadolu Feneri. Tarihi gözetlemiştir demekte mümkün tabi ki. Poyraz köye varmadan Anadolu Feneri’ne ulaşamazsınız. Küçük bir balıkçı kasabası gibi düşünün. Buralarda piknik alanları mesire yerleri var. Poyraz Gözetleme Kulesi ve Kalesinin yer aldığı kule dibinde unutulmaz hazlar alırsınız. Kalenin yapılış tarihi kesin olarak bilinmiyor ama 1778 savaşından sonra Kaptan-ı Derya Cezayirli Hasan Paşa tarafından Fransız Baron de Tott’a yaptırıldığına dair ufakta olsa bilgiler mevcut. Boğazın tam karşı tarafında bulunan Garipçe Kalesi ile aynı dönemde ve aynı maksatla yapıldığı bilinmektedir.
Kule dibinde piknik alanı var yeşillikler içerisinde kamelyaların içinde masalara yerleşin öncelikle. Dilerseniz yanınızda getirdiğiniz yiyeceklerinizi yiyin, dilerseniz oradaki tesis ne yemek isterseniz size getirsin. Mangal kokuları eşliğinde eşsiz manzara ve tüm boğaz ayaklarınızın altına seriliveriyor. Poyraz köyden sonraki durak Anadolu Feneri. Zaten araları uzun uzun mesafelere alışmış şehir insanı için yürüyüş mesafesi kadar kısa.
Hafta sonu tatilinizde Poyraz – Anadolu Fenerinde toprağa basıp tüm kötü enerjilerinizden arınırken kendinizi İstanbul’dan çok uzakta hissedersiniz. Ta ki karşı kıyıdan size göz kırpan şehri görene kadar. Ey İstanbul hem ben sendeyim hem de senden çok uzaktayım diye geçer içinizden.
Fener girişinde sizi Ay ışığı restoran karşılar. Burada biraz dinlenip yemeğinizi yiyip çevreye göz atmak için sahile inebilirsiniz. Sahile inmek için yokuşu kullanmazsanız eğer doğruca fenere yönelmiş olursunuz, fenere komşu olan Camii’nin balkonundan tüm İstanbul’u izleme olanağınız var müthiş bir manzara.Fotoğraf makineniz yanınızda olsun ki anları ölümsüzleştirin.Caminin arkasındaki dik merdivenlerden inenler bir başka güzel balık lokantasıyla karşılaşırlar.Kaptanın Yeri adlı ufak bir işletme var.Burada Karadeniz’den çıkan tüm balıklar servise hazır.

FYZRMZ has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 2625
Points: 20
Discussions
  • None
Additional Photos by Burak Erek (berek) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7499 W: 202 N: 7195] (50518)
View More Pictures
explore TREKEARTH