Photos

Photographer's Note

4th October is been celebrated as "Animal rights day" in Turkey.
It may be not the same day in the rest of the world, as also here they are different opinions changing from one country to the other one.
This capture was been made in 2002. A busstop in a small village at the Blacksea region, serving as shelter for two donkeys !
It's been scanned from an ektacrhome diapositive.


4 EKİM DÜNYA HAYVAN HAKLARI GÜNÜ.
Aslında 4 Ekim 1931 yılından beri WORLD ANIMAL DAY olarak kutlanan bu günü biz HAYVAN HAKLARI GÜNÜ olarak biliyoruz. Dünyada birçok kilise 4 Ekim tarihine yakın gelen Pazar günü ayinlerini hayvan haklarına ve hayvan sevgisine ayırıyor.
4 Ekim tarihinin seçilme nedeni de İtalyan din adamı Aziz Francis’in ölüm tarihine denk gelmesi (3 Ekim 1226).
Fransisken tarikatının kurucusu Aziz Francis, Hristiyan dünyasının çok önemli figürlerinden birisi ve özellikle de hayvanların ve tabiatın koruyucu azizi olarak literatürde yer alıyor.
Özellikle sokak hayvanlarının kültürümüzün bir parçası olduğu, şehirlerde insan görünümlü yaratıkların hayvanları zehirlediği ülkemizde Anadolu insanının hayatının ayrılmaz bir parçası olan bu canlılar için dünya bu günü kutluyor, etkinlikler yapılıyor, tabii bizde de.

Hayvan sevmeyen insan da sevmez gibi sert bir ifadeyle genelleme yapmayalım (sevmemesinin birçok sebebi olabilir) ama hayvanları sevmiyorsan da haklarına saygı göstermek zorundasın.

Kofman, Sonata11, COSTANTINO, danos, fritzi007 has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1625
Points: 18
Discussions
  • None
Additional Photos by Mesut Ilgim (mesutilgim) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6174 W: 495 N: 17867] (99436)
View More Pictures
explore TREKEARTH