Community

#
  • Viewed: 9271
  • Points: 614
Add to FavoritesAdd to my List
Name

Faruk Akbas Contact

Country
Turkey
Intro
About Faruk Akbas

Faruk Akbas is one of the leading freelance photographers in Turkey. He specializes in photos of nature, human life and culture.
Faruk’s photo-articles and interviews are regularly published in a variety of magazines including “Fotograf” [Photography], “Photo Digital”, Yolculuk, “Skylife”. “Fujifilm World” and several travel magazines.

He founded the “Fotografevi” art house in Istanbul in 1993 and the Kayakoy art camp near Fethiye in 1999. He has undertaken numerous assignments for companies involved in tourism, fashion and the automobile industry.
He lectures on his subject at the University of Hacettepe in Ankara.

Faruk was the organizer of the first and many subsequent photo expeditions from Turkey to the far east including trips to Afganistan, China, Siberia, Mongolia, India and Nepal, all undertaken by road.
He made documentaries of these expeditions for the national TV channel of Turkey.
The Chinese Photography Federation has invited him to attend several international photo projects.
He has received many national and international awards including those from the Turkish Ministry of Culture, The British Council, The Chinese Photography Federation, The Human Rights Society and Abdi Ipekci Peace Awards.
These days he frequently attends competitions as a judge.

Many of Faruk’s works are published in the catalogues of The Ministry of Tourism, the annuals of Eczacibasi, books of the Aksit Publishing Company, Fujifilm catalogues and many more are used in various catalogues, guide books, calendars and on billboards etc.
His published books are listed on his website…

www.farukakbas.com


Faruk Akbaş, ülkemizin doğa ve belgesel fotoğrafçılarından olup çektiği fotoğraflar çeşitli gazete, dergi, kitap ve sanal ortamlarda yayımlanmaktadır. Ayrıca Fotoğraf ve Photo Digital dergilerine gezi ve fotoğraf yazıları yazmakta, Yolculuk dergisinde görsel yönetmenlik yapmaktadır.

Fujifilm/Türkiye sponsorluğunda fotoğraf projeleri gerçekleştiren Akbaş, içinde Afganistan, Çin, Sibirya, Moğolistan, Hindistan ve Nepal’in de olduğu pek çok Asya ve Afrika ülkesine karayolu ile fotoğraf yolculukları düzenledi. Bu yolculuklar sırasında çektiği belgeseller, TRT ve İz TV’de yayımlandı. Türkiye genelinde çektiği, doğa, kültürel yaşam ve tarihî zenginlikleri içeren fotoğrafları Başbakanlık, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Eczacıbaşı Yıllıkları ve Akşit Yayıncılık gibi kurum ve kuruluşların Türkiye prestij kitaplarında kullanıldı. İstanbul’da fotoğraf etkinliklerinin yapıldığı Fotoğrafevi’ni, Kayaköy’de Sanat Kampı'nı kurdu. Çeşitli fotoğraf ve belgesel film yarışmalarında jüri üyesi olarak görev aldı, yerli ve yabancı firmalar için moda, otomotiv, turizm fotoğrafları ve tanıtım filmleri çekti. İngiltere’de, Macaristan ve Kıbrıs’ta fotoğraf sergileri açıp söyleşiler yaptı. Bir süre, Hacettepe ve Akdeniz üniversitelerinde fotoğraf dersleri verdi. Çin Fotoğraf Federasyonu’ndan davet alarak ülkedeki fotoğraf festivallerine katıldı.

Yayımladığı Kitaplar

Türkiye Fotoğraf Rehberi (Om Yayınevi)

İnsan Anadolu - Zeynep Oral’la birlikte (Om Yayınevi)

Fotoğraf Teknik Okumaları. Faruk Akbaş, Emre İkizler (Say Yayınları)

Türkmenistan (Polimeks Prestij Yayın)

Türkiye’nin En Güzel Yolları (Om Yayınevi)

Türk Fotoğrafçılar Kütüphanesi, “Fotoğraf Albümü” (Antartist Yayınları)

Fethiye Faces and Places (Say Yayınları)

Asya Yollarında (Say Yayınları)

Yolculuk (Kamil Koç Yayınları)

Fotoğrafta Pratik Kompozisyon (Say Yayınları)
Member Since
2009-10-14
Equipment
Note

farukakbas is a favorite of 37 members.
View Favorites' Photos
Read Favorites' Critiques

Random photos

Map of Photographed Countries

Photo Location Information
China 1 view photos view map
Iran 1 view photos view map
Turkey 60 view photos view map
All Countries 62 view photos  
Snapshot
  • Photos 62
  • Critiques 16
  • Favorites 2
  • Travelogues0
Groups
  • No public groups
total 5
Favorites
explore TREKEARTH