Photos

Photographer's Note

Open your doors !

On Tuesday and Wednesday (29-30 April) I made a short trip to Safranbolu, Bartın, Amasra and Devrek. Those little settlements on the western Black Sea region are still well kept, with their old houses, habits and handcrafts still been practised.
For the next two days I am going to share those "beauties" with you.
After my last 7 entries this one is the eighth. And shows the doors of an old Safranbolu house.
People had passed through those doors almost for 130 year. The rope on the door handles is a message to the guests, that the houseowner is not at home. If this would be hanging down, this would mean; "you may enter" !

Kapılarını aç !

Salı ve Çarşamba günleri (29-30 Nisan) Batı Karadenizin şirin köşelerinden Safranbolu, Bartın, Amasra ve Devrek’e iki günlük bir seyahat yaptım.
Karadenizin bü çok keyifli köşeleri hala çok iyi korunmuş durumda ve eski geleneklerini sürdürüyorlar.
Önümüzdeki 2 gün süresince daha bu saydığım yerlerin güzelliklerini paylaşacağım sizlerle.
Bundan evvelki yedi kareden sonra bu sekizinci kare. Eski bir Safranbolu evi'nin kapısı. İnsanlar en az 130 yıldan beri bu kapıdan girip çıkmışlar.
Kapı kulbunun iki yanını birbirine bağlayan ip, ev sahibinin evde olmadığının işareti. Eğer ip boşta sallanıyor olsaydı bu ev sahibinin evde olacağının işareti olacaktı.

Photo Information
Viewed: 2613
Points: 58
Discussions
Additional Photos by Mesut Ilgim (mesutilgim) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6174 W: 495 N: 17867] (99436)
View More Pictures
explore TREKEARTH