Photos

Photographer's Note

Kadıkoy is one of the most importants towns in İstanbul. Its history goes back to BC. 7. Century. It was founded by Megerans and they named this city as Kalkhedon.

Also Kadıkoy very popular place with it cafes, restaurants, cinemas, theaters and shops for citizens of İstanbul. There two importans docks in Kadıkoy. Thosands of citizens of İstanbul who lived in Anatolian side of İstanbul, use ferries which departured from the these docks to arrived to European side, for go to work.

I was walking at the seaside of Kadıkoy with my friends, while the Sun was sinking on tuesday. I don’t know why, but man who walked in my Photo was looking very depressed. May be he was thinking his girlfriend, his family or his debts… Who knows…
Hope you like it...

-----------------------------------------------------
İstanbul'un en önemli ilçelerinden biri olan Kadıkoy MÖ.7 yüzyılda (Kesin tarih olarak MÖ 685 veriliyor), koloni çağında Yunanistan'dan gelen Megeralılar tarafından kurulmuştur. Kuruluş tarihi olarak Byzantion olarak bilinen İstanbul'dan yaklaşık 20 yıl önce kurulmuşsa da onun kadar gelişememiştir, tarih içerisinde.

Geçtiğimiz salı günü güneş batarken, Kadıkoyde sahilde arkaşlarımla yürüyordum. Ters ışığı genelde sevdiğim için makinemide yanıma almıştım. Güneşim batmasını fırsat bilerek arkadaşlarımın kızmasına rağmen bir köşede pusuya yattım ve orada bekleyerek bir kaç tane kare çektim . Bu fotoğraf onlardan biri.. Beğenmeniz dileğiyle...

Anıl

cigdom, att, MLINES, lara, Fatmas, Y-Iskender, Or_Han, spotlight has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 7316
Points: 48
Discussions
Additional Photos by Anil Tamer Yilmaz (Thrax) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 267 W: 64 N: 350] (2600)
View More Pictures
explore TREKEARTH