Photos

Photographer's Note

May 22: Haines, AK

Oops, this one was supposed to be uploaded right after Dalton Cache but I forgot and went on to Chilkat River. So back to the U.S. side of the border crossing, I saw this trumpeter swan swimming in a pond. I could now check off another species on my Alaskan wildlife list.

The trumpeter swan (Cygnus buccinator) is a species found in North America. It is the heaviest living bird native to North America, it is also the largest extant species of waterfowl with a wingspan that may exceed 10 ft (3.0 m). It is the American counterpart and a close relative of the whooper swan (Cygnus cygnus) of Eurasia, and even has been considered the same species by some authorities. By 1933, fewer than 70 wild trumpeters were known to exist, and extinction seemed imminent, until aerial surveys discovered a Pacific population of several thousand trumpeters around Alaska's Copper River. Careful reintroductions by wildlife agencies and the Trumpeter Swan Society gradually restored the North American wild population to over 46,000 birds by 2010. (Gleaned from Wikipedia.)

The workshop for this entry includes:
Dalton Cache Pond: The overall view of the pond where I saw the trumpeter swan.


Mayıs 22: Haines, AK

Hatam - Borazancı Kuğu

Hata, bunun Dalton Cache’den hemen sonra yüklenmesi gerekiyordu, ancak unutup Chilkat Nehri'ne gittim. Sınır geçişinin ABD tarafına dönersek, bu borazancı kuğuyu gölette yüzerken gördüm. Şimdi Alaska yaban hayatı listemdeki başka bir türü de işaretleyebilirim.

Borazancı kuğu (Cygnus buccinator), Kuzey Amerika'da bulunan bir türdür. Kuzey Amerika’nın en ağır yaşayan kuşudur, aynı zamanda 10 ayağı (3.0 m) aşabilecek kanat açıklığına sahip en büyük su kuşu türüdür. Avrasya'nın ötücü kuğusunun (Cygnus cygnus) yakın bir akrabası ve Amerikan emsâlidir ve hatta bazı otoriteler tarafından aynı tür olarak kabul edilir. 1933'te, 70'ten az vahşi borazancının var olduğu biliniyordu ve hava araştırmaları Alaska'nın Copper (Bakır) Nehri çevresinde birkaç bin borazancı bulunan bir Pasifik popülasyonu keşfedilene kadar neslinin tükenmesi yakın görünüyordu. Yaban hayatı örgütleri ve Borazancı Kuğu Derneği tarafından yapılan dikkatli yeniden yerleştirilmeler, 2010 yılında Kuzey Amerika vahşi nüfusunu kademeli olarak 46.000'den fazla kuşa geri getirdi. (Vikipedi’den toplanmıştır.)

Bu girişin atölyesinin içeriği:
Dalton Cache Göleti: Borazancı kuğuyu gördüğüm gölün genel görünümü.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2019 (Macintosh)
File Size: 1014 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/125
F-Stop: f/5.6
ISO Speed Ratings: 250
Focal length: 71.23 mm (in 35mm: 393.6 mm)
Date Taken: 2019-05-22 13:37
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

pajaran, jhm, Fis2, ikeharel, alvaraalto has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 279
Points: 26
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6934 W: 298 N: 14831] (55800)
View More Pictures
explore TREKEARTH