Photos

Photographer's Note

Staircase in Spring

These are the stairs leading down from the West Terrace Overlook of Stan Hywet Hall & Gardens.

According to Stan Hywet’s website, the West Terrace is quite possibly the quintessential example of landscape architect Warren Manning’s ability to blend both house and landscape. It is also a fine example of the ideal English garden arrangement. The broad terrace near the house joins open lawn and then finally stretches to the trees and a beautiful view of the Cuyahoga Valley in the distance.

The creation of the West Terrace involved placing the Manor House at an angle that allowed for dramatic views whether one was standing indoors or outside. Perhaps its most dramatic feature is that it can be seen from the east lawn in front of the Manor House when the doors through the Great Hall are open. From here, the view extends to the West Terrace Overlook in the distance, creating a perfect vantage point to view the Summer Solstice which appears in the very center without fail, on the appointed evening. In this way, the vista appears almost to be a breathtaking painting hung on the wall of the Great Hall.


İlkbaharda Merdivenler

Bunlar, Stan Hywet Hall & Gardens’ın Bati Terası Seyirliği’nden inen merdivenlerdir.

Stan Hywet’in web sitesine göre, Batı Terası, peyzaj mimarı Warren Manning’in evin ve araziyinin uyum sağlaması kabiliyetinin mükemmel bir örneğidir. Aynı zamanda ideal İngiliz bahçe düzenlemesinin güzel bir örneğidir. Evin yakınındaki geniş teras açık çimlikle birleşir ve ardından ağaçlara ve uzaktaki Cuyahoga Vadisi'nin güzel manzaralarına uzanır.

Batı Terası'nın yaratılması, Malikane Evi'nin içinde veya dışında da durulsa dramatik görüşlere izin veren bir açıda olmasıyla ilgiliydi. Belki de en dramatik özelliği, Büyük Salon'daki kapılar açıkken Malikane'nin önündeki doğu çimenlikden görülebilmesidir. Buradan manzara, uzaktaki Batı Terası Seyirliği'ne kadar uzanır ve belilenmiş akşam üzerinde ortasına duşen Yaz Gündönümü'nü her defasında izlemek için mükemmel bir bakış açısı oluşturur. Böylelikle, manzara, Büyük Salon'un duvarına asılan nefes kesici bir tablo gibi görünür.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2015 (Macintosh)
File Size: 1331 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/125
F-Stop: f/5.0
ISO Speed Ratings: 100
Focal length: 28.26 mm (in 35mm: 156.2 mm)
Date Taken: 2018-05-11 14:49
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

ikeharel, papagolf21, pajaran, holmertz, ChrisJ, jhm, adramad has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 757
Points: 34
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7080 W: 300 N: 15270] (57463)
View More Pictures
explore TREKEARTH