Photos

Photographer's NoteWhen I went to middle school, I used to pass by this building daily. It used to be a dilapidated cinema showing discounted old flicks. Imagine my surprise when I found this spiffy opera house in its place. When I looked it up, I found out that it was built in 1927 as the first musical theatre on the Anatolian part of Istanbul. The building was designed by Armenian architect Kegam Kavafyan by order of Deputy for Istanbul, Süreyya İlmen. However, the stage of the musical theatre was not wholly completed and artist's rooms were not provided, so operetta performances did not take place at all. Only theatre plays were performed a few days a week. In 1930, technical equipment needed to screen sound films was installed and henceforth it was renamed "Süreyya Sineması" (Süreyya Cinema). Süreyya İlmen donated the theatre in 1950 to "Darüşşafaka Cemiyeti", a charitable organization for the advancement of education of orphan children in poverty.

In early 2006, Kadıköy Municipality launched a redevelopment project after leasing the building in August 2005 from Darüşşafaka Association for a term of 40 years. Construction work lasted almost two years and Süreyya Opera House reopened on December 14, 2007 performing the oratorio Yunus Emre (Opus 26) by Ahmet Adnan Saygun. Thus, Süreyya Pasha's dream of an opera house came true after 80 years.


Süreyya Operası

Ben orta okula giderken,her gün bu binanın önünden geçerdim. Ikinci vizyon filmleri indirimli gösteren bir harap sinema idi. Onun yerine bu şık opera binasını bulduğumda şaşkınlığımı düşünün. Araştırdığımda, bunun İstanbul'un Anadolu yakasının ilk müzikal tiyatrosu olarak 1927 yılında inşa edilmiş olduğunu öğrendim. Bina İstanbul Milletvekili Süreyya İlmen emriyle Ermeni mimar Kegam Kavafyan tarafından tasarlanmıştır. Ancak, müzikal tiyatro sahnesi büsbütün tamamlanmamıştı ve kulisleri yoktu, bu yüzden operet performansları hiç yer almadı. Sadece tiyatro oyunları haftada birkaç gün yapıldı. 1930 yılında, sesli filmlerin gösterilmesi için teknik donanım kuruldu ve bundan sonra o "Süreyya Sineması" adını aldı. Süreyya İlmen 1950 yılında tiyatroyu Darüşşafaka Cemiyeti’ne, yoksul yetim çocukların eğitiminin ilerletilmesi için bir hayır kurumuna, bağışladı.

2006 yılının başlarında, Kadıköy Belediyesi binayı Ağustos 2005’te 40 yıllık bir dönem için Darüşşafaka Cemiyeti’nden kiraladıktan sonra bir iyileştirme projesini başlattı. İnşaat işleri neredeyse iki yıl sürdü ve Süreyya Operası Ahmet Adnan Saygun'un Yunus Emre Oratoryosu’nun (Opus 26) icrası ile 14 Aralık 2007 tarihinde yeniden açıldı. Böylece, Süreyya Paşa'nın rüyası bir opera binası 80 yıl sonra gerçek oldu.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop Elements 12.0 Macintosh
File Size: 1048 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/800
F-Stop: f/4.0
ISO Speed Ratings: 100
Focal length: 3.80 mm
Date Taken: 2016-05-28 14:09
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

ikeharel, Fis2, snunney, jhm, Cricri, ChrisJ, ourania has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1577
Points: 30
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 8135 W: 302 N: 17690] (67529)
View More Pictures
explore TREKEARTH