Photos

Photographer's Note

This leg of our vacation was a first for us in the sense that we did not set foot outside of the resort for a whole week. My wife was in sessions for a good portion of the day everyday and the kids were content to play in the waterpark while she worked. Once she was able to join us, we easily found something else to do at the resort. The only times we saw a glimpse of Nassau was on the way in from and on the way out to the airport.

This was taken on the shuttle to the airport. We passed through some really dilapidated neighborhoods. You can see a boarded up house in the distance. Another interesting matter that can be observed in this photo was the overabundance of left-hand-drive vehicles. In the Bahamas, they drive on the left of the road. However, the number of left-hand-drive vehicles is comparable, if not greater than that of right-hand drive vehicles. Our shuttle bus was right-hand-drive but the Chevy Cavalier in front of us was left-hand-drive. I was all eager to experience right-hand-drive but the car we ended up renting for a day at our next destination was an old Dodge Neon with left hand drive, too!


Alasmağladık, Nassau

Tatilimizin bu bacağı bir hafta boyunca tatilköyü dışına ayak basmamak anlamında bizim için bir ilk oldu. Eşim her gün günün iyi bir kısmı için oturumlarındaydı ve o çalışırken çocuklar suparkında oynamaktan memnundular. O bize katılabildiğinde, tatilköyünde yapmak için kolaylıkla başka bir şey bulabildik. Nassau’dan bir bakışı sadece havaalanından geliş-gidiş yolunda bulduk.

Bu havaalanına giderken servisten alınmıştır. Biz bazı gerçekten harap mahalleleri geçtik. Uzakta pencereleri tahtayla kaplanmiş bir evi görebilirsiniz. Bu fotoğrafta görülebilir bir başka ilginç husus ta soldan direksiyonlu araçların fazlalığı. Bahamalarda trafik yolun solunda. Ancak, soldan direksiyonlu araçların sayısı sağdan direksiyonlu araçlar kadar, belki de daha çok. Bizim servis otobüsü sağdan direksiyonluydu ama önümüzde Chevy Cavalier soldan direksiyonluydu. Ben sağdan direksiyonluluğu denemeye çok istekliydim ama biz bizim sonraki hedefte bir günlük kiraladığımız araba da, soldan direksiyonlu eski bir Dodge Neon’du!

ikeharel, shevchenko, ourania has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1902
Points: 18
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4578 W: 185 N: 9663] (35937)
View More Pictures
explore TREKEARTH