Photos

Photographer's Note

Today it rains in İstanbul since early morning hours. I decided to post a "rainy" capture and found this one from my archive. A 28 years old capture. I made it through the window of a turkish cafe house. This little girl (most probably a beggar) was standig outside of the cafe under rain and watching, what was going on there.
The black mark at left is a typical form of repair of cracked windowglasses. Until it's replacement two coins are been pierced in the center and each one on each side of the glass was been fixed with a piece of wire. The wire wents exactly through the hole, where cracks meet eachother.

Scanned from a b & w print.

Now the 7th Commandment :
It's allways a good idea to create a serie of captures with the same theme and to post them within a certain period following each other. It may be a week or ten days or even more.
This creates the "demand" which every member absolutely needs. Allthough some of them may say, "No, it's my own satisfactory and do not need to satisfy others" ! Don't forget, this is a "shareholders" platform !

One of the most recent and perfect samples of this proposal is the "Murcki-Dirty faces" serie of J Cat Jasmis (jasmis) !

Bugün İstanbulda sabahın erken saatlerinden beri yağmur var. Ben de “yağmurlu” bir kare yollamak istedim ve arşivimdem bu 28 sene evvel çekilmiş kareyi buldum.
Bostancıda bir kahvehanenin içinden dışarı doğru çekmişim. Dışarıda, yağmur altındaki kız, muhtemelen bir dilenci ve kahvenin içinde neler olup bittiğini anlamaya çalışıyor.
Kare’nin solundaki siyah leke, geçmişte kalan bir teknoloji. Çatlayan camın, tam çatlakların birleştiği noktasına, ortadan delinmiş iki tane bir lira, bir tel ile birbirine bağlanmış, camın dağılması bir süre için önlenmiş !

Siyah & Beyaz bir baskıdan tarandı.

Şimdi de sıra geldi 7.emir’e : Yedinci emir aslında bir tavsiye. Herhangi bir konu etrafında, bir dizi hazırlayın ve örneğin bir hafta boyunca –ya da daha fazla- bu konuya sadık kareler ve açıklamalar gönderin.
Bu şekilde, gönderilerinize –bana göre her TE üyesinin ihtiyacı olan- bir talep yaratacaksınız. Buradaki bazı dostlarımız “beni ilgilendirmez başkalarının ne düşündüğü” deseler bile, “marifet iltifata tabidir” Unutmayın ki bu site bir “paylaşım platformu”dur !

Bu önerimin, şu günlerdeki en canlı örneği, J Cat Jasmis (jasmis) in "Murcki - Kirli suratlar" dizisi.

bema, BennyV, rigoletto, bostankorkulugu, vasilpro, paololg, danos, CLODO, golden has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 3220
Points: 74
Discussions
Additional Photos by Mesut Ilgim (mesutilgim) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6143 W: 495 N: 17708] (98806)
View More Pictures
explore TREKEARTH