Photos

Photographer's Note

Thursday, April 2nd, Next 4th ANNIVERSARY OF DEATH OF JOHN PAUL II. This picture present view from "Planty" to Franciszkańska Street No. 3 - Headquarters of Curia in Cracow


ULICA FRANCISZKAŃSKA 3

Najsłynniejszy gmach na ulicy Franciszkańskiej to Pałac Biskupi znajdujący się właśnie pod nr 3 - obecnie siedziba Krakowskiej Kurii Metropolitarnej. Historia budynku sięga

XIII wieku, jednak pierwotny budynek spłonął w 1462 r. wraz z klasztorem i kościołem ojców Franciszkanów, był kilkakrotnie przebudowywany i odnawiany.


Karol Wojtyła mieszkał na Franciszkańskiej już jako student konspiracyjnego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej – okres ten trwał od 10 sierpnia 1944 roku aż po święcenia kapłańskie, które przyjął również na Franciszkańskiej - 1 listopada 1946 roku.

Do siedziby Kurii Metropolitalnej powrócił w 1958 r. wraz z podjęciem posługi biskupa pomocniczego, a potem - metropolity krakowskiego. Już jako papież Jan Paweł II mieszkał w Pałacu podczas każdej z pielgrzymek do Krakowa.


Tuż nad wejściem znajduje się słynne okno papieskie, z którego podczas swoich wizyt w Krakowie wygądał Jan Paweł II, by spotkać się z młodzieżą gromadzącą się na ulicy Franciszkańskiej. Spotkania te zawsze odbywały się na zakończenie dnia. Z tego miejsca Jan Paweł II nauczał, żartował i wspominał swojej życie w Krakowie:
„Tych spotkań z młodzieżą nauczyłem się w Polsce, a przede wszystkim w Krakowie, w duszpasterstwie młodzieżowym,

w duszpasterstwie akademickim, w oazach, przy różnych okazjach. Bardzo lubiłem to duszpasterstwo i bardzo lubiłem młodzież i lubię dalej. (...) Powiadam więc, że się tego nauczyłem w Krakowie i jestem wdzięczny młodzieży akademickiej, która już może nie jest młodzieżą” (spotkanie z młodzieżą przed budynkiem kurii - Kraków, 21 czerwca 1983 roku).


W trudnych chwilach śmierci Jana Pawła II na skwerze przed Pałacem gromadziło się wielu wiernych, aby zjednoczyć się

w modlitwie za spokój duszy Papieża.

Nobody has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1262
Points: 0
Discussions
  • None
Additional Photos by Gosia i Slawek Przemyk (przeslaw) Silver Note Writer [C: 7 W: 0 N: 18] (218)
View More Pictures
explore TREKEARTH