Photos

Photographer's Note

Glacier trekking is the most first-hand way to experience the Perito Moreno formation. By mini-trekking across the icy surface, you'll feel the chill of Patagonia, hear the roar of falling ice blocks, and see beautiful vistas of Lake Argentina. This is typically a half-day tour, including a brief walk through the glacial forests, and introductory discussion on glaciology, and an hour long hike on the glacier itself. Because of the complex nature of the Perito Moreno Glacier, only guided tours are allowed to trek on the ice. Thus, travelers should remember to book their mini-trekking excursion in advance. Unfortunately, children under eight years of age are not permitted on the glacier trek.

*** *** ***

Bu turun bence en keyifli yanı Perito Moreno üzerindeki buzul yürüyüşü idi. Düşünüldüğü kadar zor değil... ayağınızdaki botlar üzerine-dahadoğrusu- altına monte edilen ve gladyatör ayakkabısı zerafetindeki kalın demir iskelet üstüne yine kalın demir mızrak ucu gibi kramponlar sayesinde yolda yürür gibi yürümek mümkün.. tek sorun yokuş aşağı inişlerde ve çıkışlarda kramponları kullanma yönündeki kurallara bağlı kalmak ve dizleri adeta bir amortisör gibi kullanmak... Benim dizler zaten amortisör gibi olduğundan bana sorun yok ;))
Buradaki en önemli ve benim adıma tarihe geçecek olay ise; bir şişe chivas regal 'i içine Moreno Buzulu buzlarını kırarak koyup içmek oldu... Buzlu viskiyi her yerde her zaman içerim ama, moreno buzulundan kopma buzla heralde bir daha zor içerim ;)) Bir de şu var, içtikten sonra buzul üstü, buzul eğimi, yokuşu vızıltı... adeta balerin gibi dolaşıyorsunuz... Yeti gelse farketmez .. ;))

ymrk has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 3078
Points: 18
Discussions
Additional Photos by Coskun Tezic (Tezic) Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 1825 W: 7 N: 3326] (17867)
View More Pictures
explore TREKEARTH