Photos

Photographer's Note

Another item that is hard to find during these CV-19 times is disinfectant wipes. At least, that makes better sense than the shortage on toilet paper. Last time I was out and about (5 days ago), I saw a package of disinfectant wipes in the hands of a person at the checkout line. Inspired by him, I turned around to look for them and got the last package! Now that package (center) has been added to our meager stock of wipes.

However, checking the internet on the effectiveness of these wipes did not prove as promising as the claim on the label. The US Environmental Protection Agency has this guidance: The disinfectants are thought to be effective against the novel coronavirus. But until tests confirm this, its ability to kill the novel coronavirus has not been scientifically proven. I wish I could get rid of this virus with one global sweep using these disinfectant wipes.

Click here for a larger version of the main entry.


Dünyayı Temizlemek İstiyorum

Bu CV-19 zamanlarında bulunması zor başka bir madde dezenfektan mendiller. En azından tuvalet kağıdındaki kıtlıktan daha mantıklı. En son dışarıdayken (yaklaşık 5 gün önce), kasa sırasında bir kişinin elinde bir dezenfektan mendil paketi gördüm. Ondan esinlenerek onları aramak için döndüm ve son paketi aldım! Şimdi bu paket (ortada) az mendil stoğumuza eklendi.

Bununla birlikte, internetten bu mendillerin etkinliğini kontrol etmek, etiket üzerindeki iddia kadar umut verici olmadı. ABD Çevre Koruma Dairesi şu rehberliği sağlar: Dezenfektanların yeni koronavirüse karşı etkili olduğu düşünülmektedir. Ancak testler bunu onaylayana kadar, yeni koronavirüsü öldürme yeteneği bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Keşke bu dezenfektan mendilleri kullanarak tek bir küresel silmeyle bu virüsden kurtulabilseydim.

Ana girişin daha büyük bir sürümü için buraya tıklayın.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Apple
Model: iPhone XR
Lens: iPhone XR back camera 4.25mm f/1.8
Software: Adobe Photoshop 21.0 (Macintosh)
File Size: 1077 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/125
F-Stop: f/1.8
ISO Speed Ratings: 640
Focal length: 4.25 mm (in 35mm: 26 mm)
Date Taken: 2020-03-25 10:11
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, auto mode

pajaran, papagolf21, ikeharel, jemaflor, CLODO, Fis2, holmertz has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 0
Points: 26
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7094 W: 301 N: 15324] (57703)
View More Pictures
explore TREKEARTH