Photos

Photographer's Note

May 20: On the Open Sea

.../ Performance in Progress

Lincoln Center Stage is where classical chamber music performances were held during most evenings aboard the Noordam. Sea days brought afternoon recitals curated to fill passengers with feelings of leisure and relaxation. This is a view of the overflow area next to Lincoln Center Stage. These chamber music concerts were very popular and I think they should have been held at a larger venue.

The workshop for this entry includes:
Concert with a View: This is the rest of the overflow area next to Lincoln Center Stage. This portion of the audience did not have a good view of the musicians, but a lovely view of the ocean.
Utrecht with Dom Tower: This is a close-up of the painting visible in the main entry and in the first workshop photo. It is entitled “View of the City of Utrecht with the Dom Tower.” It is oil on canvas, by Everbardus Kuster, from the Netherlands, 1842.
Photo Gallery: A view from the photo gallery that was close to Lincoln Center Stage. I converted the photo to B&W and left in color only the artwork that was originally in color.


Mayıs 20: Açık Denizde

Sessizlik Lütfen / İcraat Devam Ediyor

Lincoln Merkez Sahnesi, Noordam'daki çoğu akşam saatlerinde klasik oda müziği performanslarının yapıldığı yerdir. Deniz günlerinde, öğleden sonra resitalleri yolcuları eğlence ve rahatlama duygularıyla doldurmak için seçildi. Bu, Lincoln Merkez Sahnesi'nin yanındaki taşma alanının bir görünümüdür. Bu oda müziği konserleri çok popülerdi ve bence daha büyük bir yerde yapılması gerekiyordu.

Bu girişin atölyesinin içeriği:
Manzaralı Bir Konser: Bu, Lincoln Merkez Sahnesi'nin yanındaki taşma alanının geri kalanıdır. İzleyicilerin bu kısmı müzisyenlerin iyi manzarasına sahip değil, ama güzel okyanus manzarasına sahipti.
Utrecht, Dom Kulesi ile: Bu, ana girişte ve ilk atölye fotoğrafında görülen resmin yakın bir görüntüsüdür. “Utrecht Şehri ile Dom Kulesi'nin Görünümü” başlıklıdır. 1842'de Hollanda'dan Everbardus Kuster tarafından tuval üzerine yağlıboya.
Fotoğraf Galerisi: Lincoln Merkez Sahnesi'ne yakın olan fotoğraf galerisinden bir görüntü. Fotoğrafı S&B'a dönüştürdüm ve renkli olarak yalnızca orijinal renkli resimleri bıraktım.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2019 (Macintosh)
File Size: 1013 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/30
F-Stop: f/3.4
ISO Speed Ratings: 320
Focal length: 3.80 mm (in 35mm: 21.0 mm)
Date Taken: 2019-05-20 13:38
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

pajaran, papagolf21, Fis2, ikeharel, PiotrF, ChrisJ has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 189
Points: 24
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6540 W: 287 N: 14033] (52439)
View More Pictures
explore TREKEARTH