Photos

Photographer's Note

The following day, Saturday, was a beautiful Spring day. We decided to visit Thomas Jefferson’s Poplar Forest that afternoon. This is a first impression of the property from the parking lot. The workshop photo, The Parking Lot Side, is a view in almost the opposite direction from this spot.

Poplar Forest is a plantation and plantation house in Forest, Bedford County, Virginia. Thomas Jefferson designed the plantation and used the property as a private retreat and a revenue-generating plantation. Jefferson inherited the property in 1773 and began designing and working on the plantation in 1806. While Jefferson is the most famous individual associated with the property, it had several owners before being purchased for restoration, preservation, and exhibition in 1984. Poplar Forest was designated as a National Historic Landmark in 1971, and is presently operated as a historic house museum by the nonprofit Corporation for Jefferson’s Poplar Forest. (From Wikipedia.) It has also been nominated as a UNESCO World Heritage Site.


İlk İzlenim, Kavak Ormanı

Ertesi gün, cumartesi, güzel bir bahar günüydü. O öğleden sonra Thomas Jefferson’un Kavak Ormanı'nı ziyaret etmeye karar verdik. Bu, otoparktan alınan mülkün ilk izlenimidir. Atölye fotoğrafı, Otopark Tarafı, bu noktadan neredeyse zıt yönde bir manzara.

Kavak Ormanı, Bedford İlçesi, Virginia'daki Forest’de (Orman) plantasyon ve plantasyon evidir. Thomas Jefferson, çiftliği tasarladı ve mülkiyeti özel bir inzivaya çekilme ve gelir getirici bir plantasyon olarak kullandı. Jefferson, mülkiyeti 1773'te devraldı ve 1806 yılında plantasyon üzerinde tasarlamaya ve çalışmaya başladı. Jefferson, mülkle ilgili en ünlü birey olmasına rağmen, 1984'te restorasyon, koruma ve sergi için satın alınmadan önce birkaç sahibi vardı. 1971’de Ulusal Tarihi Bir İşaretleyici olarak ilan edildi ve halen kar amacı gütmeyen Jefferson'un Kavak Ormanı için Kurum tarafından tarihi bir ev müzesi olarak işletilmektedir. (Vikipedi’den.) Aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne aday gösterildi.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D300S
Lens: Tokina AT-X 116 PRO DX 11-16mm F2.8
Software: Adobe Photoshop Elements 12.0 Macintosh
File Size: 854 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/640
F-Stop: f/13.0
ISO Speed Ratings: 800
Focal length: 11.0 mm (in 35mm: 16.0 mm)
Date Taken: 2019-04-06 14:21
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

pajaran, ikeharel, jemaflor, papagolf21, jhm, snunney, Fis2 has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 175
Points: 26
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6134 W: 284 N: 13172] (48838)
View More Pictures
explore TREKEARTH