Photos

Photographer's Note

As car shows go, Pittsburgh Auto Show is a minor one. We hear of such and such car being debuted at the Chicago, Detroit or Los Angeles Auto Show but no car magazine reports on the Pittsburgh Auto Show. It is a family event organized by local dealers for those who want to check out the new model year lineup from different companies. There are hardly any prototypes or one-of-a-kind cars to turns heads. If a car is not going to be in a dealer's showroom, it will not appear at Pittsburgh Auto Show. Nevertheless, I enjoy strolling among cars and checking them out.

Kia was showing off its flagship, the K900 this year. It is a 4550 lb premium luxury full-size sedan to the tune of $ 60K+ with a 5.0-liter 420 horsepower V-8 that delivers 376 pounds-feet of torque to the the rear wheels. It boasts power reclining rear seats and adaptive LED headlights. However, the question is, if you had $ 66,000 to throw at a car, would you buy it from a dealer that also sells $14,000 cars?


'14 Pittsburgh Otomobil Fuarı'ndan Vurgulamalar 1

Araba fuarları arasında, Pittsburgh Otomobil Fuarı önemsiz biridir. Biz Chicago, Detroit ya da Los Angeles Otomobil Fuarı'nda filanca arabanın sunulduğunu duyarız ama Pittsburgh Otomobil Fuarı'ndan hiçbir otomobil dergisi rapor vermez. Farklı şirketlerin yeni model yılı araçlarını kontrol etmek isteyenler için yerel bayiler tarafından düzenlenen bir aile olayıdır. Başları döndürecek herhangi prototip veya türünün tek arabaları pek yoktur. Bir araba bir dağıtıcısının gösteri salonunda olmayacaksa, o Pittsburgh Otomobil Fuarı'nda görünmez. Yine de, otomobiller arasında gezinmek ve onları kontrol etmekten zevk alırım.

Kia bu yıl amiral gemisi, K900'u gösteriyordu. Bu arka tekerleklere 376 libre-ayak tork sunan 5.0 litrelik 420 beygir gücünde V-8 ile $ 60K + fiyat etiketiyle bir 4.550 librelik as bir lüks tam boy sedandır. Bu otomatik yatar arka koltuklar ve adaptif LED farlara sahiptir. Ancak, soru, bir arabaya atmak için 66.000 $ olsaydı aynı zamanda 14.000 $lık araba satan bir satıcısından satın alır mıydınız?

jhm, mirosu, ikeharel, pierrefonds, jcpix, aliabazari has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1032
Points: 22
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4567 W: 184 N: 9644] (35863)
View More Pictures
explore TREKEARTH