Photos

Photographer's Note

When Pittsburgh industrialist Andrew Carnegie founded Carnegie Institute (current Carnegie-Mellon University) in 1895, one of his ambitions was to create a museum of modern art. The series of contemporary art exhibitions he established the following year became the linchpin of that scheme. Through the exhibitions, Carnegie sought to educate and inspire audiences, promote international understanding of art, attract the art world to Pittsburgh, and above all, to build a collection through the purchase of the “Old Masters of Tomorrow” who would be represented in the exhibitions. Today, the Carnegie International is the oldest exhibition of international contemporary art in North America, and the second oldest in the world.

The 2013 Carnegie International brings together 35 artists from 19 countries, including a series of large-scale commissions throughout the museum and beyond. Among these artists is Sarah Lucas, who lives and works in London, England. This is her work entitled Loungers #3. It is made of tights, fluff, plastic bucket and plastic lounger. It is from the collection of Jeanne Greenberg Rohatyn and Nicholas Rohatyn. My post-processing of this photo introduced my own interpretation: I desaturated all but the plastic bucket.


Uzananlar #3

Pittsburgh sanayicisi Andrew Carnegie 1895 yılında Carnegie Enstitüsü’nü (bugünkü Carnegie-Mellon Üniversitesi) kurduğunda, emellerinden biri modern bir sanat müzesi oluşturmaktı. Ertesi yıl kurulan çağdaş sanat sergileri dizisi bu programın temel taşı oldu. Sergi sayesinde, Carnegie izleyicileri eğitmek ve onlara ilham vermek, sanatın uluslararası anlayışını teşvik etmek, Pittsburgh’e sanat dünyasını çekmek, ve her şeyden önce, sergilerde temsil edilecek "Yarının Eski Ustalar"ını satın alma yoluyla bir koleksiyon oluşturmak için çalıştı. Bugün Carnegie Uluslararası, uluslararası çağdaş sanatın Kuzey Amerika'da en eski ve dünyada ikinci en eski sergisidir.

2013 Carnegie Uluslararası müze boyunca ve ötesinde bir dizi büyük ölçekli komisyonlar dahil 19 ülkeden 35 sanatçıyı bir araya getiriyor. Bu sanatçılar arasında Londra, İngiltere'de yaşayan ve çalışan Sarah Lucas da bulunuyor. Bu onun Loungers #3 (Uzananlar #3) başlıklı eseri. Bu tayt, kabartmalık, plastik kova ve plastik şezlongdan yapılmıştır. Jeanne Greenberg Rohatyn ve Nicholas Rohatyn koleksiyonundandır. Bu fotoğrafın işlemi kendi yorumumu tanıttı: Plastik kova hariç herşeyi desatüre ettim.

shevchenko, pajaran, RhodieIke, Subhogen, jcpix, mirosu, maloutim has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 959
Points: 16
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4699 W: 198 N: 9942] (36977)
View More Pictures
explore TREKEARTH