Photos

Photographer's Note

Pool, also more formally known as pocket billiards (mostly in North America) or pool billiards (mostly in Europe and Australia), is the family of cue sports and games played on a pool table having six receptacles called pockets along the rails, into which balls are deposited as the main goal of play. Popular versions include eight-ball and nine-ball.

As a competitive sport, pool is governed internationally by the World Pool-Billiard Association (WPA), which has multi-national, regional affiliates. The WPA represents pool in the World Confederation of Billiard Sports, which in turn represents all forms of cue sports (including carom billiards and snooker) in the International Olympic Committee.

I have watched many pool games in my life, I have even dabbled in it myself but this pool table at the '13 Pittsburgh International Auto Show is the classiest I have seen.


Tam Bana Göre Bilardo

Aynı zamanda resmen (çoğunlukla Kuzey Amerika’da) cep bilardosu veya (çoğunlukla Avrupa ve Avustralya'da) havuz bilardosu olarak bilinen bilardo, raylar boyunca topların oyunun ana hedefi olarak içine tevdi edildiği cep denilen altı kabı olan bir bilardo masası üzerinde oynanan istekalı spor ve oyunların ailesidir. Popüler versiyonları sekiz top, dokuz topu içerir.

Rekabetçi bir spor olarak, bilardo çok ulusal, bölgesel bağlı kurumları olan Dünya Havuz-Bilardo Birliği (WPA) tarafından uluslararası yönetilir. WPA da Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nde (karambol bilardo ve snuker dahil) her türlü istekalı sporları temsil eden Bilardo Spor Dünyası Konfederasyonu içinde bilardoyu temsil eder.

Ben hayatımda birçok bilardo oyunu izledim, hatta kendim bile denedim ama '13 Pittsburgh Uluslararası Otomobil Fuarı'ndaki bu bilardo masası gördüklerimin en klaslısıdır.

pajaran, RhodieIke, ikeharel, jhm, danos, mirosu, pierrefonds has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1112
Points: 22
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4599 W: 187 N: 9704] (36069)
View More Pictures
explore TREKEARTH