Photos

Photographer's Note

Hersheypark is a family theme park situated in Hershey, Derry Township, Pennsylvania, United States, about 15 miles (24 km) east of Harrisburg, and 95 miles (153 km) west of Philadelphia. As of 2013, the park is wholly and privately owned by Hershey Entertainment & Resorts Company.

In 1903, Milton S. Hershey, founder of the Hershey Chocolate Company, surveyed a site along Spring Creek that would be suitable for his park. Until 1906, it was simply a little park area for Hershey employees to visit and have picnics. On May 30, 1906, Hershey dedicated the park and called it Hershey Park. Over the years, attractions were added and removed, including a roller coaster, thrill rides, and funhouses. In 1970, the park was redeveloped after being in disrepair for a number of years. The name was changed to Hersheypark and it has operated under that name ever since.

This photo was taken from Skyview, an aerial round-trip tramway over Spring Creek that provides a relaxing, quiet gondola ride.


Sarkan Ayaklar

Hersheypark Hershey, Derry Bucağı, Pennsylvania, Amerika Birleşik Devletleri’nde, Harrisburg’ün yaklaşık 15 mil (24 km) doğusunda ve Philadelphia’nın 95 kilometre (153 km) batısında yer alan bir aile tema parkıdır. 2013 itibariyle, park tamamen ve özel Hershey Eğlence & Tatil Köyleri Şirketi’ne aittir.

1903 yılında, Milton S. Hershey, Hershey Çukulata Şirketi’nin kurucusu, parkı için uygun olacak Spring (İlkbahar) Çayı boyunca bir mekânı inceledi. 1906 yılına kadar, Hershey çalışanlarına sadece piknik ve ziyaret için küçük bir park alanı idi. 30 Mayıs 1906 tarihinde, Hershey parkı adadı ve Hershey Park adını verdi. Yıllar içinde, turistik bir tekerlekli kızak, heyecan binekleri ve eğlence evleri dahil, atraksiyonlar eklendi ve çıkarıldı. 1970 yılında, park birkaç yıl için terkedilmiş kaldıktan sonra tekrardan imar edildi. Adı Hersheypark’a değiştirildi ve o zamandan beri bu isim altında faaliyet göstermektedir.

Bu fotoğraf Skyview (Gökgörünümü), rahatlatıcı, sakin bir gondol sürüşü sağlayan Spring Çayı üzerinden bir havai gidiş-dönüş tramvaydan alınmıştır.

maloutim, ikeharel, jcpix, COSTANTINO, kato has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 916
Points: 16
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4557 W: 181 N: 9624] (35797)
View More Pictures
explore TREKEARTH