Photos

Photographer's Note

In 1903 the young Warner Brothers traveled from town to town showing the first true motion picture feature, The Great Train Robbery. They showed their film in tents, funeral homes and empty store rooms with borrowed chairs. They would turn the crank of their primitive projector while humming "Yankee Doodle Dandy," the same song early cameramen used to maintain an even cranking speed. The brothers soon discovered that the best audiences were in New Castle, PA. In 1907 the four Warner Brothers, Sam, Albert, Harry and Jack, opened their first theatre, the Cascade Picture Palace/Theatre, in the then thriving city of New Castle, PA. This was the inaugural step on a path that would eventually lead to a theatre film distribution and motion picture production empire. They went on to open two more theatres, including a twenty five cent screening room for the gentry. From there, they went on to become one of the most internationally recognized names in film distribution.

The Cascade Center at the Riverplex is an indoor and outdoor shopping, dining and entertainment complex which opened at the site of the first Warner Brothers theatre in 2006 and closed mysteriously in 2010. When I noticed that the new Mill Street Bridge was open, I went downtown to investigate and found out that there was one business now open at the Cascade Center. I took this opportunity to take some photos inside the complex. This is the main entrance hall of the now almost-empty building.


Riverplex’te Cascade Merkezi

1903 yılında genç Warner Biraderler ilk gerçek sinema sunumunu,Great Train Robbery’yi (Büyük Tren Soygunu), göstererek kasaba kasaba gezdiler. Filmlerini çadırlarda, cenaze evlerinde ve boş mağaza odalarında ödünç sandalyelerle gösterdiler. İlk kameramanlarca aynı hızı korumak için kullanılan "Yankee Doodle Dandy" şarkısını mırıldanarak ilkel projektörlerini çevirirlerdi. Kardeşler çabucak iyi seyircilerin New Castle, PA’da olduğunu keşfettiler. 1907 yılında dört Warner Biraderler, Sam, Albert, Harry ve Jack, o zamanlar gelişmekte olan New Castle, PA kentinte ilk tiyatrolarını, Cascade Sinema Sarayı / Tiyatrosu'nu açtılar. Bu sonunda bir tiyatro film dağıtımı ve sinema üretimi imparatorluğuna yol açacak yolda bir açılış adım oldu. Onlar orta sınıf için bir yirmi beş sentlik gösterme odasını da içeren iki tiyatro daha açtılar. Oradan, film dağıtımı alanında en tanınmış uluslararası isimlerden biri haline geldiler.

Riverplex’te Cascade Merkezi 2006 yılında ilk Warner Biraderler tiyatrosunun mekanında açılan ve 2010 yılında esrarengiz bir şekilde kapanan, açık ve kapalı alışveriş, yemek ve eğlence kompleksidir. Ben yeni Mill Sokağı Köprüsü’nün açıldığını fark edince, araştırmak için şehre indim ve Cascade Merkezi'nde bir işyerinin de açık olduğunu öğrendim. Bu fırsatı kompleks içinde fotoğraf çekmek için yakaladım. Bu şimdi neredeyse boş binanın ana giriş holü.

krzychu30, jhm, aleXundar, kato, ikeharel has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 2113
Points: 14
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4703 W: 198 N: 9948] (37003)
View More Pictures
explore TREKEARTH