Photos

Photographer's Note

Ice-carver Richard Bubin was commissioned by the Pittsburgh Cultural Trust to build the "ice labyrinth" for the 20th anniversary of the city's annual Downtown New Year's Eve party. Mr. Bubin and his team of about a dozen helpers built the glistening maze of 325-pound blocks, and its two7-foot-tall ice thrones, in about two days. Right next to the labyrinth was a stage made of ice and ice sculptures which hosted a fire show. The labyrinth will be broken down and reassembled at Boyce Park to remain as long as the cold weather lasts.


Ateş & Buz 2014

Buz oymacısı Richard Bubin şehrin yıllık Şehir Merkezi Yılbaşı partisinin 20. yıldönümü için "buz labirenti" inşa etmek Pittsburgh Kültür Vakfı tarafından görevlendirilmiştir. Bay Bubin ve yaklaşık bir düzine yardımcı ekibi, 325 librelik bloklarla parlak labirenti ve onun iki 7-ayak-boylu buz tahtlarını yaklaşık iki gün içinde inşa etti. Labirentin tam yanında için bir ateş gösterisi barındıran buz ve buz heykellerinden yapılmış bir sahne vardı. Labirent sökülecek ve soğuk hava sürdüğü müddetçe durmak üzere Boyce Park'ta bir araya getirilecek.

ourania, Subhogen, ikeharel, jhm, aleXundar, aliabazari, kato has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1188
Points: 24
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4591 W: 186 N: 9686] (36003)
View More Pictures
explore TREKEARTH