Photos

Photographer's Note

This is a scan of a 1986 negative depicting Lake Galena. It is a reservoir in Peace Valley Park, Bucks County Pennsylvania, created in 1974 by the damming of the north branch of the Neshaminy Creek. Lake Galena is surrounded on all sides by the park. Peace Valley Park has a number of trails around the perimeter for walkers, cyclists and riders. Other activities include canoeing, fishing, and sailing. The distance around the lake is approximately 6 miles (9.65 km), and an annual "Friends of the Dove" 10K race is held at the lake every fall.

Barış Vadisi Rezervuarı

Bu Galena Gölü’nü gösteren bir 1986 negatifi taramasıdır. O Barış Vadisi Parkı, Bucks Ilçesi, Pennsylvania’da, Neshaminy Çayı’nın Kuzey kolunun suyunun tutulması ile 1974 yılında oluşturulan bir rezervuardır. Galena Gölü her tarafında park ile çevrilidir. Barış Vadisi Parkı’nın yürüyüş, bisikletçiler ve biniciler için çevresinde bir adet yolu vardır. Diğer faaliyetler kano, balıkçılık ve yelkenciliği içerir. Göl çevresi mesafesi yaklaşık 6 mil (9.65 km) ve yıllık 10K yarışı "Kumru Dostları" her sonbaharda gölde yapılır.

ikeharel, kato, Kugart, Miguel82 has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1045
Points: 18
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4578 W: 185 N: 9663] (35937)
View More Pictures
explore TREKEARTH