Photos

Photographer's Note

First, the story that comes with this photo: I do not have classes on Tuesdays, so they are flexible days for me. I had a routine appointment with my physician in the morning and was heading to work when I passed by these solar panels, which also provide shade for cars parked at a commercial strip. I found them interesting and stopped to take a few photos. When I was finished, about to get into my car, out came a fellow from one of the businesses asking "Can I help you?" I was tempted to say, "No, not unless you can make the clouds disappear." Guessing his intentions, I said, "I like taking photos." Then he proceeded to tell me that they do sell those units but they have proprietary equipment on them and wanted to know who I work for. To make a long story short, he concluded by saying, "We would appreciate it if you did not take any more photographs." So there you go, my first industrial espionage gig!

Now for the educational part: I noticed that the solar panels were manufactured by Envision Solar. A google search revealed that they are a San Diego, CA based company. They claim to set themselves apart from the market with their unique offering of advanced, high quality solar with beautiful and iconic design. Their Solar Tree® structure is intended to work as a billboard for a company’s green credentials while producing clean energy and improving the aesthetics of any parking lot. They have won numerous awards for their Solar Tree® structure and they claim it is becoming the world’s most recognized image for solar shade structures.


Envision Solar [Güneşi Gözünün Önüne Getir] (Endüstriyel Casusluk)

İlk olarak, bu fotoğrafın hikayesi: Benim Salı günleri dersim yoktur, bu yüzden benim için esnek günlerdir. Sabah doktorumla rutin randevum vardı ve ticari bir şeritte park etmiş otomobillere gölge de sağlayan bu güneş panellerini geçerken işe gidiyordum. Onları ilginç buldum ve birkaç fotoğraf çekmek için durdum. Bitirdiğimde, arabaya girmek üzereyken işletmelerin birinden "Size yardımcı olabilir miyim?" diye soran bir adam geldi. Ben, "Bulutları yok edemediğiniz değil sürece, hayır" diye cevap vermek istedim ama niyetini tahmin ederek, "Ben fotoğraf çekmeyi seviyorum" dedim. Sonra onların bu üniteleri sattıklarını ama onlara müseccel ekipman olduğunu söylemeye devam etti ve kimin için çalıştığımı bilmek istedi. Uzun lafın kısası, sözlerini şöyle tamamladı: "Daha fazla fotoğraf çekmezseniz biz çok seviniriz." İşte böyle, benim ilk endüstriyel casusluk işim!

Şimdi de eğitim bölümü: Ben güneş panellerinin Envision Solar [Güneşi Gözünün Önüne Getir] tarafından üretildiğini fark ettim. Bir google arama onun bir San Diego, CA merkezli şirket olduğunu ortaya koydu. Bunlar kendilerini güzel ve ikonik tasarım ile güneşi gelişmiş, yüksek kalitede eşsiz sunarak piyasadan ayırdıklarını iddia ediyorlar. Onların Solar Tree® (Güneş Ağacı) yapısı temiz enerji üretimini ve herhangi bir otoparkın estetiğini arttırırken bir şirketin çevreciliğini gösteren bir pano olarak çalışması için tasarlanmıştır. Solar Tree® yapısı için çok sayıda ödül kazanmıştırlar ve onun güneş gölgeliği yapıları için dünyanın en tanınmış görüntüsü haline geldiğini iddia ediyorlar.

Kugart, ikeharel, Miguel82, kato, ourania, photoray has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 769
Points: 18
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4591 W: 186 N: 9686] (36003)
View More Pictures
explore TREKEARTH