Photos

Photographer's Note

According to Manitou Cliff Dwellings Museum website, the Anasazi evolved from nomads who lived in temporary dwellings to become accomplished farmers. In time, they created massive, free-standing stone buildings of up to five stories and cliff dwellings like those on display at the Manitou Cliff Dwellings.

Once again, a hasty monolingual note to be retouched later. Today ended late and tomorrow starts early for me.

PS. Prompted by Deniz Taşkın's (rigoletto) workshop, I reprocessed the photo when I came home and posted a better version in the workshop.


Anasazi Yamaç Konutları

Manitou Yamaç Konutları Müzesi web sitesine göre, Anasazi geçici konutlarda yaşayan göçebelerden başarılı çiftçilere gelişmişlerdir. Zaman içinde, bu Manitou Yamaç Konutları’nda görüldüğü gibi masif, beş katlıya kadar serbest duran taş binalar ve yamaç konutları oluşturuldular.

Bir kez daha, bir acele tekdilli not, daha sonra rötuş edilecek. Bugün geç sona erdi ve yarın benim için erken başlayacak.

PS. Eve geldiğimde Deniz Taşkın'ın (rigoletto) atölyesi tarafından teşvik edilerek ben fotoğrafı tekrar işledim ve atölyeye daha iyi bir sürümü yükledim.

danos, fritzi007, Miguel82, rigoletto, cornejo, ikeharel, Didi, kato has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1738
Points: 28
Discussions
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4476 W: 177 N: 9443] (35157)
View More Pictures
explore TREKEARTH