Photos

Photographer's Note

May 18: Evening Excursion

I learned a new term in Alaska: braided river. According to Wikipedia, a braided river consists of a network of river channels separated by small, often temporary, islands called braid bars or, in British usage, aits or eyots. Braided streams tend to occur in rivers with high sediment loads and/or coarse grain sizes, and in rivers with steeper slopes than typical rivers with straight or meandering channel patterns. They are also associated with rivers with rapid and frequent variation in the amount of water they carry, i.e., with "flashy" rivers, and with rivers with weak banks. Braided channels are found in a variety of environments all over the world, including gravelly mountain streams, sand bed rivers, alluvial fans, river deltas, and across depositional plains.

Our destination after supper was the Dry Creek river bed, which happens to host a braided creek. This time my wife was driving and I was free to click away while we were driving. The workshop contains a B&W version of this photo because I could not decide which version I liked better. It also has another view from Dry Creek.

Today’s workshop includes:
Braided River - B&W: B&W version of the main entry.
Dry Creek: Another view of Dry Creek, one of the braids meandering.


18 Mayıs: Akşam Gezisi

Örgülü Irmak

Alaska'da yeni bir terim öğrendim: örgülü nehir. Vikipedi’ye göre, örgülü bir nehir, örgü engelleri adı verilen küçük, genellikle geçici olan adalar veya İngiliz İngilizcesi kullanımında, ait veya eyotlardan oluşan bir nehir kanalları ağından oluşur. Örgülü akışlar, yüksek tortu yükleri ve / veya kaba tanecik ebatlarına sahip nehirlerde ve düz veya kıvrımlı kanal düzenine sahip tipik nehirlere göre daha dik eğimli nehirlerde ortaya çıkma eğilimindedir. Ayrıca taşıdıkları su miktarında hızlı ve sıkça değişiklik gösteren nehirlerle, yani "anice" nehirlerle ve zayıf kıyılı nehirlerle ilişkilendirilirler. Örgülü kanallar, çakıllı dağ akarsuları, kum yatağı nehirleri, alüvyal yelpazeler, nehir deltaları ve çökelme ovaları dahil, dünyanın her yerinde çeşitli ortamlarda bulunur.

Akşam yemeğinden sonra varış yerimiz örgülü bir dereye ev sahipliği yapan Dry Creek (Kuru Çay) nehir yatağıydı. Bu sefer eşim ATVyi kullanıyordu ve yoldayken tıklamakta özgürdüm. Atölyede bu fotoğrafın siyah beyaz versiyonu var, çünkü hangi sürümü daha çok sevdiğime karar veremedim. Ayrıca Kuru Çay’dan başka bir manzaraya sahiptir.

Bugünün atölyesi, şunları içeriyor:
Örgülü Irmak - S&B: Ana girişin S&B sürümü.
Kuru Çay: Kuru Çay’ın bir başka görünümü, örgülerinden biri kıvrılıyor.Exif Data
Camera / Image Information
Make: NIKON
Model: COOLPIX AW100
Lens:
Software: Adobe Photoshop CC 2019 (Macintosh)
File Size: 898 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/250
F-Stop: f/3.9
ISO Speed Ratings: 125
Focal length: 5.0 mm (in 35mm: 28.0 mm)
Date Taken: 2019-05-18 20:36
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

ikeharel, COSTANTINO, papagolf21, pajaran, Fis2, jhm, PiotrF has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 365
Points: 30
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6746 W: 291 N: 14417] (54067)
View More Pictures
explore TREKEARTH