Photos

Photographer's Note

May 18: Evening Excursion

After a nice nap in the afternoon (we were still off by hours), we went on to our next excursion: Side-by-Side ATV Tour with Backcountry Meal hosted by Black Diamond Resort Co. Their website describes this as:

“Our guides will lead you along the Alaska Range, through valleys and streams, up foothills, on tundra [which] offers breathtaking mountain scenery. Make sure to bring your camera[,] with multiple scenic view points and stops you will be sure to get the perfect spot to snap a unique photo! Your trek takes you high up on Black Diamond Peak where you can view the entire Healy Valley and spills you out into the Dry Creek river bed. Seek out animals and action on this exciting tour geared to the more experienced ATV adventurer.

This tour includes a full service back country meal. Come hungry and leave satisfied! Our, all you can eat, lumberjack breakfast offers fresh baked biscuits and gravy, thick cut bacon, reindeer sausage, fresh fruit, home style flapjacks, fresh scrambled eggs and more. For our afternoon and evening tours, sink your teeth into mouth watering ribs, chicken, steak, salmon fresh from the coastal waters of Alaska, baked beans, and potato salad. Plus, be sure to satisfy your sweet tooth with our delicious cobbler for dessert. Adult beverages are provided as well as juice, coffee, tea and hot chocolate.“

The photos in this collage are of our convoy at our first photo stop. Since I have no idea where that stop was, the coordinates for this entry are for where the tour started.

Today’s workshop includes the full size versions of these frames:
Kawasaki 4X4 Convoy: Full size version of the top frame in the main entry.
Our Followers: Full size version of the bottom frame in the main entry.
View from the Cockpit: Taken at the start, behind the wheel (before moving off). The map coordinates are for this location.


18 Mayıs: Akşam Gezisi

Yan Yana Macera

Öğleden sonra çektiğimiz güzel bir uykudan sonra (hala dört saat farklıydik), bir sonraki gezimize gittik: Black Diamond Resort Co.'nun (Kara Elmas Tatilköyü Şt.) ev sahipliğini yaptığı Dağlık Bölge Yemekli Yan Yana ATV Turu. Web siteleri bunu şöyle açıklar:

“Rehberlerimiz sizi Alaska dizisi boyunca, vadiler ve akarsular boyunca, eteklerinde, nefes kesici dağ manzarası sunan tundraya götürecek. Kameranızı getirdiğinizden emin olun, birden fazla doğal manzara ve durak noktası ile eşsiz bir fotoğraf çekmek için mükemmel noktayı bulacağınızdan emin olun! Yolculuğunuz sizi Healy Vadisi'nin tamamını görebileceğiniz ve sizi Kuru Dere nehir yatağına dökülen Kara Elmas Zirvesi'ne çıkarır. Daha deneyimli ATV maceracısına yönelik bu heyecan verici turda hayvanlar ve aksiyonlar çekin.

Bu tur tam servis dağlık bölge yemeği içerir. Aç gelin ve tatmin olun! Tüm yiyebileceğiniz, oduncu kahvaltısı taze pişmiş bisküviler ve sos, kalın kesilmiş domuz pastırması, ren geyiği sosisleri, taze meyveler, ev usulü krepler, taze pişmiş yumurtalar ve daha fazlasını sunar. Öğleden sonra ve akşam turlarımızda, dişlerinizi Alaska'nın kıyı sularından taze pişmiş taze somon balığı,kaburgalar, tavuk, biftek, kuru fasulye ve patates salatası içine batırın. Ayrıca, tatlı dişlerinizi, meyve pastası ile tatmin etmekten emin olun. Yetişkin içecekleri yanı sıra meyve suyu, kahve, çay ve sicak kakao verilir.”

Bu kolajdaki fotoğraflar, ilk fotoğraf durağımızda konvoya ait. Bu durağın nerede olduğu hakkında hiçbir fikrim olmadığı için, bu girişin koordinatları turun başladığı yer içindir.

Bugünün atölyesi, bu çerçevelerin tam boyutlu sürümlerini içeriyor:
Kawasaki 4X4 Konvoyu: Ana girişteki üst çerçevenin tam boyutlu sürümü.
Takipçilerimiz: Ana girişteki alt çerçevenin tam boyutlu sürümü.
Kokpitten Görünüm: Başlangıçta, direksiyon arkasında (hareket etmeden önce) çekilmiş. Harita koordinatları bu konum içindir.Exif Data (If Different: Top, Bottom)
Camera / Image Information
Make: NIKON
Model: COOLPIX AW100
Lens:
Software: Adobe Photoshop CC 2019 (Macintosh)
File Size: 1071 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/250, 1/400
F-Stop: f/3.9
ISO Speed Ratings: 125
Focal length: 5.0 mm (in 35mm: 28.0 mm)
Date Taken: 2019-05-18 19:30
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

pajaran, papagolf21, COSTANTINO, ikeharel, ikeharel, Fis2, jhm, PiotrF, cornejo has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 451
Points: 30
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6812 W: 291 N: 14551] (54623)
View More Pictures
explore TREKEARTH