Photos

Photographer's Note

May 20: On the Open Sea

We used that first day on the open sea to check out the different amenities of the ship and, frankly, to catch up with some sleep. This was taken midship, looking up at the ceiling over a few decks. Liked the colors of the chandelier and the round brass trimming around it.

The workshop includes a shot of the gigantic touchscreen that provided information about the ship and its whereabouts. I have been posting these coordinates as the ship’s position in the last few uploads.

The workshop for this entry includes:
... And the Landing: These are the stairs and the landing under the chandelier depicted in the main entry.
A Confusing Scale: If 250 km is that long, 250 nm is - longer? I thought a nanometer was 1E-09 meters. Oh, they must mean nautical miles, in which case they should have abbreviated it as M (according to International Bureau of Weights and Measures), NM (according to International Civil Aviation Organization) or nmi (according to Institute of Electrical and Electronics Engineers).


Mayıs 20: Açık Denizde

Gemi Ortasında Yukarı Bakarken

Açık denizde ilk günü geminin farklı olanaklarına bakmak ve açıkçası biraz uyumak için kullandık. Bu, birkaç güverte üzerindeki tavana bakarak, gemi ortasında çekildi. Avizenin renklerini ve etrafındaki yuvarlak pirinç süslemeleri beğendim.

Atölye, gemi ve bulunduğu yerler hakkında bilgi sağlayan devasa bir dokunmatik ekranın çekimine sahip. Bu koordinatları son birkaç yüklemede geminin konumu olarak gönderiyorum.

Bu girişin atölyesinin içeriği:
...Ve de Sahanlık: Bunlar ana girişte gösterilen avizenin altındaki merdivenler ve sahanlıktır.
Kafa Karıştırıcı bir Ölçek: 250 km o kadar uzunsa, 250 nm daha mı uzun? Bir nanometrenin 1E-09 metre olduğunu sanıyordum. Ah, deniz mili anlamına gelmesi gerekir; bu durumda M (Uluslararası Ağırlıklar ve Ölçüler Bürosu'na göre), NM (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü'ne göre) veya nmi (Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü'ne göre) olarak kısaltmaları gerekirdi.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2019 (Macintosh)
File Size: 1597 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/30
F-Stop: f/3.4
ISO Speed Ratings: 400
Focal length: 3.80 mm (in 35mm: 21.0 mm)
Date Taken: 2019-05-20 11:59
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

ikeharel, macjake, pajaran, holmertz, BennyV, ktanska, jhm, PiotrF, ChrisJ, alvaraalto, PaulVDV has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 228
Points: 42
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6540 W: 287 N: 14033] (52439)
View More Pictures
explore TREKEARTH