Photos

Photographer's Note

As the title suggests, this is the first room on the left as one enters the villa. We can see that restoration efforts are still ongoing.

The restoration of Jefferson’s villa is being done in phases. In-depth research precedes all hands-on work, and funding from mostly private sources is secured before the start of a major project. Research, stabilization and investigation were the primary goals of the pre-restoration phase (1985-94). Before restoration could begin a major conservation project was required to keep the house stable and dry. A dual drainage system around the house was installed after the outer brick walls were waterproofed and underpinned with concrete footings, repairing once and for all a number of problems present throughout the house’s history. During the first restoration phase (1995-98), window openings were restored to their original size and place, brickwork was conserved or restored using lime mortar and custom-made reproduction bricks, and the roof was restored. During the second restoration phase (1999-2009), interior structural restoration was completed, plaster ground boards and hand-split plaster lath were installed on walls and ceilings, conservation and restoration of both octagonal brick privies were completed, east wing of service rooms was put back together, and further work on the roof was done. During the final phase (2009 - present), restoration craftsmen will work in each room using hand tools to make the neo-classical moldings for walls, ceilings and fireplaces.

The main entry is stitched from two photos. I may have gone overboard with the windows, but it still looks better than totally washed out windows. The workshop photo has a slightly different view through these two adjacent rooms.


Soldaki İlk Oda

Başlıktan da anlaşılacağı gibi, bu villaya girilince soldaki ilk oda. Restorasyon çalışmalarının halen devam ettiğini görüyoruz.

Jefferson’ın villasının restorasyonu aşamalar halinde yapılıyor. Derinlemesine araştırma tüm uygulamalı çalışmalardan önce gelir ve çoğunlukla özel kaynaklardan gelen finansman, büyük bir projenin başlamasından önce güvence altına alınır. Araştırma, stabilizasyon ve inceleme, restorasyon öncesi aşamanın temel hedefleriydi (1985-94). Restorasyon başlamadan önce, evi sağlam ve kuru tutmak için büyük bir koruma projesine ihtiyaç duyuldu. Dış tuğla duvarlar su geçirmez hale getirildikten ve beton tabanlarla desteklendikten sonra evin etrafına çift bir drenaj sistemi kuruldu, bir kez ve evin tarihi boyunca ortaya çıkan tüm problemleri giderdi. İlk restorasyon aşamasında (1995-98), pencere açıklıkları orijinal boyutlarına ve yerine geri getirildi, kireç harcı ve ısmarlama tuğlalar kullanılarak tuğla konservasyonu yapıldı veya onarıldı ve çatı restore edildi. İkinci restorasyon aşamasında (1999-2009), iç yapısal restorasyon tamamlandı, duvarlara ve tavanlara sıva yer tahtaları ve elle bölünmüş sıva tesisatı yapıldı, her iki sekizgen tuğla helanın koruma ve restorasyonı tamamlandı, doğu kanadında servis odaları tekrar bir araya getirilip çatı üzerinde daha ileri çalışmalar yapıldı. Son aşamada (2009 - günümüz), restorasyon ustaları duvarlar, tavanlar ve şömineler için neo-klasik kalıpları yapmak için her odada el aletleri kullanarak çalışacaklardır.

Ana giriş iki fotoğraftan dikilmiştir. Pencerelerde biraz abartmış olabilirim, ama yine de tamamen silinmiş pencerelerden daha iyi görünüyor. Atölye fotoğrafı, bu iki bitişik odanın içinden biraz farklı bir manzaraya sahip.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D300S
Lens: Tokina AT-X 116 PRO DX 11-16mm F2.8
Software: Adobe Photoshop Elements 12.0 Macintosh
File Size: 1221 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/125
F-Stop: f/5.6
ISO Speed Ratings: 800
Focal length: 11.0 mm (in 35mm: 16.0 mm)
Date Taken: 2019-04-06 15:36
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

COSTANTINO, ikeharel, papagolf21, pajaran, jhm, Fis2, holmertz, ChrisJ, sacimar has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 549
Points: 30
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6950 W: 300 N: 14870] (55978)
View More Pictures
explore TREKEARTH