Photos

Photographer's Note

As many as ninety-four slaves lived at Poplar Forest during Jefferson’s time and at least ninety-five slaves were owned by the later Cobbs/Hutter families. Letters and other documents provide glimpses into the lives of the enslaved workers. However, their home sites went unrecorded and few details were written about their personal lives. Prior to the Civil War, a slave cabin located 100 yards southeast of the main house adjoined two brick buildings known today as the North and South Tenant houses. These structures were built in 1857 as part of the larger slave quarters that existed at Poplar Forest while the Cobbs/Hutter family owned the property. According to oral history, the southern structure housed slaves, while the northern one was used to shelter the overseer and his family. Following emancipation, these structures were converted into tenant housing for both black and white farm laborers and their families who lived on the property well into the mid 20th-century. (Gleaned from the website of Thomas Jefferson’s Poplar Forest.)

We are looking at the North Tenant House. The workshop photo, Toward the Tenant Houses, depicts both these houses, an outhouse and the foundation of another structure.


Kuzey Kiracı Evi

Jefferson döneminde Kavak Ormanı'nda doksan dört köle yaşadı ve daha sonra Cobbs/Hutter aileleri en az doksan beş köleye sahipti. Mektuplar ve diğer belgeler köleleştirilmiş işçilerin hayatlarına bir bakış atıyor. Ancak, onların evlerinin mekânları kaydedilmemiş ve kişisel yaşamları hakkında çok az ayrıntı yazılmıştır. İç Savaştan önce, ana evin 100 yarda güneydoğusunda bulunan bir köle kabini, bugün Kuzey ve Güney Kiracı evleri olarak bilinen iki tuğla binaya bitişikti. Bu yapılar 1857 yılında Kavak Ormanı'nda Cobbs/Hutter ailesi mülk sahibi iken daha büyük köle mahallelerinin bir parçası olarak inşa edilmişti. Sözlü tarihe göre, güney yapısı köleleri barındırırken, kuzeyi gözetmeni ve ailesini barındırmak için kullanılıyordu. Özgürleşmenin ardından, bu yapılar, hem siyah hem beyaz çiftlik işçileri hem de mülk üzerinde 20. yüzyılın ortalarına kadar yaşayan aileler için kiracı konutuna dönüştürüldü. (Thomas Jefferson’un Kavak Ormanı web sitesinden toplanmıştır.)

Kuzey Kiracı Evine bakıyoruz. Atölye fotoğrafı, Kiracı Evlerine Doğru, bu iki evi, bir dış tuvaleti ve başka bir yapının temelini gösteriyor.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D300S
Lens: Tokina AT-X 116 PRO DX 11-16mm F2.8
Software: Adobe Photoshop Elements 12.0 Macintosh
File Size: 1334 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/640
F-Stop: f/13.0
ISO Speed Ratings: 800
Focal length: 11.0 mm (in 35mm: 16.0 mm)
Date Taken: 2019-04-06 14:35
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

pajaran, papagolf21, snunney, Fis2, Royaldevon, jhm, ikeharel, macjake has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 221
Points: 30
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6134 W: 284 N: 13172] (48838)
View More Pictures
explore TREKEARTH