Photos

Photographer's Note

When construction began at Poplar Forest in 1806, Jefferson was still President of the United States. He supervised the construction from Washington, DC. Thomas Jefferson was a self-taught architect known for his work at Monticello and the Virginia State Capitol. Poplar Forest is considered Jefferson’s most mature architectural masterpiece. At Poplar Forest, elements from ancient, Renaissance Palladian and 18th century French architecture, as well as British and Virginian design, fuse into a harmonious whole. The 16th century architect, Andrea Palladio, greatly influenced Jefferson’s plan for the revival of ancient Roman architecture and integration of landscape design into the architectural design. Jefferson designed Poplar Forest as his personal retreat house, and selected the property because of its distance from his public life.

It was a great day to be out and about. The workshop photo depicts one of the trees on the property in bloom.


Thomas Jefferson'ın Kavak Ormanı

1806 yılında Kavak Ormanı'nda inşaat başladığında, Jefferson hala Amerika Birleşik Devletleri Başkanıydı. Washington DC'den inşaatı denetledi. Thomas Jefferson, Monticello ve Virginya Eyaleti Kongre Binasındaki çalışmaları ile tanınan kendi kendini yetiştirmiş bir mimardı. Kavak Ormanı, Jefferson’un en olgun mimari şaheseri olarak kabul edilir. Kavak Ormanı'nda, antik, Rönesans Palladian ve 18. yüzyıl Fransız mimarisinin unsurları, İngiliz ve Virginyalı tasarımları uyumlu bir bütün haline geliyor. 16. yüzyılın mimarı Andrea Palladio, Jefferson’ın antik Roma mimarisinin yeniden canlanması ve peyzaj tasarımının mimari tasarıma entegrasyonu konusundaki planını büyük ölçüde etkiledi. Jefferson, Kavak Ormanı'nı özel bir inziva evi olarak tasarladı ve mülkiyeti, kamusal yaşamına olan uzaklığı nedeniyle seçti.

Dışarıda olmak için güzel bir gündü. Atölye resmi, mülkteki ağaçlardan birini çiçek açmış gösteriyor.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D300S
Lens: Tokina AT-X 116 PRO DX 11-16mm F2.8
Software: Adobe Photoshop Elements 12.0 Macintosh
File Size: 834 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/640
F-Stop: f/13.0
ISO Speed Ratings: 800
Focal length: 11.0 mm (in 35mm: 16.0 mm)
Date Taken: 2019-04-06 14:27
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

papagolf21, pajaran, snunney, holmertz, jhm, Fis2, Cricri has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 184
Points: 32
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6134 W: 284 N: 13172] (48838)
View More Pictures
explore TREKEARTH