Photos

Photographer's Note

We are looking across the street from the balcony of the Lorraine Motel. On the right is the Legacy Building, the boarding house from where the assassin's shot was allegedly fired, now an exhibit of the National Civil Rights Museum. The shot was fired from the second floor bathroom window of the boarding house, the small white framed window right above the row of trees near the right edge of the frame.

Shortly after the shot was fired, witnesses saw a man, later believed to be James Earl Ray, fleeing from the boarding house across the street from the Lorraine Motel. Ray had been renting a room there. Police found a package dumped close to the site, which included a rifle and binoculars, both with Ray's fingerprints. Ray had purchased the rifle under an alias six days earlier. A worldwide manhunt was triggered, which culminated in the arrest of Ray at London's Heathrow Airport two months later. (From Wikipedia.)


Kalıtın bir Panoraması

Lorraine Motel'in balkonundan sokağın karşısına bakıyoruz. Sağ tarafta, Legacy (Kalıt) Binası, şu anda Ulusal Sivil Haklar Müzesi'nin bir sergisi olan suikastçinin ateş ettiği iddia edildiği pansiyon var. Atış, pansiyonun ikinci katındaki banyo penceresinden, çerçevenin sağ kenarına yakın ağaç sırasının hemen üzerindeki küçük beyaz çerçeveli pencereden ateşlenmiş.

Atıştan kısa bir süre sonra tanıklar, daha sonra James Earl Ray olduğuna inanılan Lorraine Motel'den caddenin karşısındaki pansiyondan kaçan bir adam gördü. Ray orada bir oda kiralıyordu. Polis, her ikisi de Ray'in parmak izlerinin de bulunduğu bir tüfek ve dürbün içeren, bölgeye yakın bir yere atılmış bir paket buldu. Ray, tüfeği altı gün önce bir takma adla satın almıştı. Ray'in iki ay sonra Londra'nın Heathrow Havaalanı'ndaki tutuklanmasıyla sonuçlanan dünya çapında bir insan avı tetiklendi. (Vikipedi’den.)


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2015 (Macintosh)
File Size: 842 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/500
F-Stop: f/4.0
ISO Speed Ratings: 100
Focal length: 3.80 mm (in 35mm: 21.0 mm)
Date Taken: 2018-06-19 12:07
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

ikeharel, ikeharel, papagolf21, pajaran, Fis2, snunney, jhm, Cricri, ChrisJ has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 427
Points: 26
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7014 W: 300 N: 15047] (56642)
View More Pictures
explore TREKEARTH