Photos

Photographer's Note

We are still in the I Am A Man: Memphis Sanitation Strike 1968 gallery of National Civil Rights Museum in Memphis, Tennessee.

We are looking at the I Am a Man! diorama of the gallery from two different angles. I AM A MAN is a declaration of civil rights, often used as a personal statement and as a declaration of independence against oppression. Historically, in countries such as the United States and South Africa, the term "boy" was used as a pejorative racist insult towards men of color and slaves, indicating their subservient social status of being less than men. In response, Am I Not A Man And A Brother? became a catchphrase used by British and American abolitionists. During the Civil Rights Movement at the Memphis sanitation strike in 1968, "I AM A MAN!" signs were used to answer this question. (From Wikipedia.)

The full size versions of these frames can be found in the workshop.


Ben bir Adamım!

Biz hâlâ Memphis, Tennessee’deki Ulusal Sivil Haklar Müzesi’nin Ben bir Adamım: Memphis Sağlık Koruma Grevi 1968 galerisindeyiz.

Galerideki Ben Bir Adamım! diyoramasına iki farklı açıdan bakıyoruz. BEN BİR ADAMIM, çoğunlukla kişisel bir beyan ve baskıya karşı bağımsızlık beyanı olarak kullanılan bir medeni haklar beyanıdır. Tarihsel olarak, Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Afrika gibi ülkelerde, "çocuk" terimi, kölelere ve siyahî erkeklere yönelik onların hizmetkâr sosyal durumlarının adamdan daha az olduğunu gösteren aşağılayıcı bir hakaret olarak kullanıldı. Buna cevaben Ben bir Adam ve bir Erkek Kardeş Değil Miyim? İngiliz ve Amerikalı kölelik karşıtları tarafından kullanılan bir slogan haline geldi. Sivil Haklar Hareketi sırasında 1968’deki temizlik grevinde “BEN BİR ADAMIM!” pankartları bu soruyu cevaplamak için kullanıldı. (Vikipedi’den.)

Bu çerçevelerin tam boyutlu versiyonları atölyede bulunabilir.


Exif Data (If Different: Left, Right)
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2015 (Macintosh)
File Size: 1050 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/25, 1/20
F-Stop: f/3.4
ISO Speed Ratings: 800
Focal length: 3.80 mm (in 35mm: 21.0 mm)
Date Taken: 2018-06-19 12:00
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

ikeharel, papagolf21, holmertz, snunney, Fis2, jhm, Cricri, sacimar, alvaraalto, ChrisJ has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 461
Points: 40
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7086 W: 300 N: 15297] (57573)
View More Pictures
explore TREKEARTH