Photos

Photographer's NoteThe bugeye is a type of sailboat developed in the Chesapeake Bay for oyster dredging. They were developed for the shallow waters of the bay and were built from early 1880s to 1918 being used well into the middle of the 20th century.

This is a monument commemorating the first frame bugeye, the Carrier, which was built on Solomon’s Island in 1879. It is located by the boardwalk, to the west of Solomon’s Pier. The large inscription below the title dedicates it “to those who fished the bay and built their boats.“


Chesapeake Körfezi Böcekgözlüsü

Böcekgözlü istiridye taramak için Chesapeake Körfezi’nde geliştirilen bir yelkenli türüdür. Onlar körfezin sığ suları için geliştirilmiş ve erken 1880lerden 1918’e kadar inşa edilip de 20. yüzyılın ortasına kadar kullanılmıştır.

Bu 1879’da Solomon'un Adası'nda inşa edimiş ilk şasili böcekgözlünün, Carrier’in, (Taşıyıcı) anısına bir anıttır. Solomon'un İskelesi’nin batısında tahtakaldırım yanında bulunur. Başlığının altında büyük yazıt bunu "körfezde avlanıp teknelerini inşa edenlere" adıyor.

kordinator, pajaran, papagolf21, jhm, ikeharel has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1242
Points: 12
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 8240 W: 305 N: 17941] (68593)
View More Pictures
explore TREKEARTH