Photos

Photographer's Note

Mammoth* Cave National Park is located in central Kentucky, about 35 miles northeast of Bowling Green, Kentucky, and about 90 miles southwest of Louisville. Visitors are recommended to make reservations for the cave tours before they go, especially between the months of April and October. Tours of the caves are popular and fill up quickly.

Inside the park, Mammoth Cave Hotel provides comfortable year-round accommodations and convenient access to the Historic Entrance to the world-famous Mammoth Cave and the park Visitor Center. The hotel and its other facilities are operated by Forever Resorts, Inc., a licensed concessioner to the National Park Service.

This is the bridge from the hotel to the Visitors' Center at Mammoth Cave National Park. It really is a pretty bridge. When I realized it was empty, I was inside the Visitors' Center. By the time I got out of the double door, I was met by an army of tourists determined to drive me off the entrance. Well, I would take a photo of that bridge by hook or crook!

Another accomplishment about this photo is that I prepared and uploaded it during the faculty workshop! I can multitask!

*used as an adjective, as in colossal.


İşte Askerler Geliyor!

Mamut* Mağara Milli Parkı, Bowling Green (Dokuz Kuka Çim Sahası), Kentucky’nin yaklaşık 35 mil kuzeydoğusunda, ve Louisville’in yaklaşık 90 mil güneybatısında, merkezi Kentucky’de yer almaktadır. Ziyaretçilerin, özellikle Nisan ve Ekim ayları arasında, gitmeden önce mağara turları için rezervasyon yapmaları tavsiye edilir. Mağara turları popülerdir ve hızlı bir şekilde dolmaktadırlar.

Parkın içinde, Mamut Mağara Oteli yıl boyunca konforlu konaklama ve dünyaca ünlü Mamuth Mağara’ya Tarihi Girişe ve park ziyaretçi merkezine kolay erişim sağlar. Otel ve diğer tesisleri Forever Resorts, Inc, Ulusal Park Hizmetleri’nden lisanslı bir kurum tarafından işletilmektedir.

Bu, otelden Mamut Mağara Milli Parkı Ziyaretçi Merkezi’ne gelen köprüdür. Gerçekten güzel bir köprüydü. Boş olduğunu fark ettiğimde, Ziyaretçi Merkezi’nin içindeydim. Çift kapıdan dışarı çıkana kadar, beni girişten sürmek için kararlı bir turist ordusu ile karşılandım. Eh, öyle ya da böyle bu köprünün bir fotoğrafını çekecektim!

Bu fotoğrafla ilgili bir diğer başarı da bunu fakülte atölyesi sırasında hazırlayıp yüklemiş olmamdır! Ben çoklu görev yapabilirim!

*bir sıfat olarak kullanılır, devasa anlamında.

ourania, pajaran, ikeharel, danos has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1059
Points: 14
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4472 W: 176 N: 9435] (35121)
View More Pictures
explore TREKEARTH