Photos

Photographer's NoteThe day after Universal’s Islands of Adventure, we went to Disney’s Hollywood Studios. Since they are similarly themed parks, I am going to skip that day for now. The following day, we went to The Holy Land Experience (HLE). Since we were in the Holy Land in May ’14, my wife and I wanted to compare the real thing with the displays and give the children a taste of the Holy Land. Just as we had suspected, HLE was tacky and did not really feel like the Holy Land. This is a shot of the entrance to the grounds.

According to their website, “The Holy Land Experience brings together the sights and sounds of the world of the Bible in a unique and interactive way unlike anywhere else.

It is a living, biblical museum that takes you 7000 miles away and 2000 years back in time to the land of the Bible. Its combination of sights, sounds, and tastes will stimulate your senses and blend together to create a spectacular new experience.“ The Holy Land Experience is owned by the Trinity Broadcasting Network.


Kutsal Topraklar Deneyimi’ne Merhaba

Universal’in Macera Adaları’ndan sonraki gün, Disney Hollywood Stüdyoları’na gittik. Onlar benzer temalı parklar olduğundan, şimdilik o günü atlayacağım. Ertesi gün, Kutsal Topraklar Deneyimi’ne (KTD) gittik. Mayıs '14de’ Kutsal Topraklar'da olduğumuzdan, eşim ve ben sergiler ile gerçek şeyi karşılaştırmak ve çocuklara Kutsal Topraklar’dan bir tat vermek istedik. Şüphelenmiş olduğumuz gibi, KTD şatafatlıydı ve gerçekten Kutsal Topraklar gibi hissetmiyordu. Bu alanların girişinden bir çekimdir.

Kendi web sitesine göre, "Kutsal Topraklar Deneyimi İncil dünyasının manzaraları ve seslerini başka hiç bir yerde olmadığı gibi eşsiz ve interaktif bir şekilde biraraya getiriyor.

Bu sizi 7000 mil uzağa ve zamanda 2000 yıl geriye İncil topraklarına götüren bir yaşayan, incilsel bir müzedir. Onun manzaralar, sesler ve tatlar birleşimi duygularınızı harekete geçirecek ve muhteşem bir yeni bir deneyim yaratmak için bir araya gelecek.“ Kutsal Topraklar Deneyimi Trinity Broadcasting Network’e (Trinity Yayın Ağı) aittir.

ikeharel, pajaran, Cricri, papagolf21, adramad, cornejo has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 920
Points: 18
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 8248 W: 305 N: 17953] (68647)
View More Pictures
explore TREKEARTH