Photos

Photographer's NoteThe following morning, we went to Kennedy Space Center. We had heard that there was a rocket launch at 10:20, but by the time we found out about it, all the tickets at the launch site had been sold. However, we were informed that there was an open space behind Space Shuttle Atlantis building of the visitor complex to watch launches from a distance. So we hurried up and got there five minutes before the launch. These are a series of photos I took as SpaceX’s Falcon 9 got higher up in the atmosphere. Frankly, we could not tell that there was anything wrong until there was an announcement that there had been a launch vehicle failure. I did not even believe it when I first heard it, I thought they were repeating narrations from previous flights. Later in the day, we learned that the Falcon 9 disintegrated beginning at 2 minutes and 19 seconds after launch, resulting in a total loss. SpaceX CEO Elon Musk stated it was due to an "overpressure event" in the upper stage's liquid oxygen tank, though no cause has been confirmed as of then. A YouTube video showing the full event can be found by following this link. The workshop contains a photo of the launch without any zoom.

Lanetli Uçuş

Ertesi sabah, Kennedy Uzay Merkezi'ne gittik. Bir roket fırlatmasının 10:20’de olduğunu duymuştuk, ama biz bunu duyana kadar, fırlatma konumuna tüm biletler satılmıştı. Ancak, bir mesafeden fırlatmayı izlemek için ziyaretçi kompleksinin Uzay Mekiği Atlantis binanın arkasında bir açık alanın olduğunu bilgilendirilmiştik. Bu yüzden acele ettik ve başlamadan beş dakika önce vardık. Bunlar SpaceX Falcon 9’un atmosferde yükselirken aldığım fotoğraflardan oluşan bir dizi. Açıkçası, biz bir araç fırlatma başarısızlığı olduğuna dair bir duyuruya kadar yanlış bir şey olduğunu anlayamadık. Ben ilk duyduğumda inanmadım bile, önceki uçuşlardan anlatıları tekrarladıklarını sandım. Günün ilerleyen saatlerinde biz Falcon 9’un toplam kaybı ile sonuçlanan, fırlatılmasından 2 dakika ve 19 saniye sonra başlayarak dağıldığını öğrendik. SpaceX CEO'su Elon Musk üst kademenin likit oksijen tankıdsa bir "aşırı basınç olayı" nedeniyle olduğunu belirtti gerçi o zamana kadar hiçbir sebep teyit edilmişti. Tam olayı gösteren bir YouTube videosuna bu bağlantıyı takip ederek ulaşabilirsiniz. Atölye herhangi zoom olmadan fırlatmanın bir fotoğrafını içeriyor.

ChrisJ, pajaran, ikeharel, emka, ourania, papagolf21, jhm has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1254
Points: 20
Discussions
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7611 W: 302 N: 16390] (61957)
View More Pictures
explore TREKEARTH