Photos

Photographer's Note

The Rincon lighthouse (El Faro de Punta Higuero, in Spanish) is situated on a bluff surrounded by a lovely park. The park offers a setting where visitors can relax and have great views of surfers, Desecheo Island, the sunset, and even whales (in season). A lighthouse has been standing at this same location since 1892. The original lighthouse, which was one of the many lighthouses built to help ships navigate the dangerous sea passage along the western coast of Puerto Rico, was damaged during an earthquake in 1918. It was made of brick with nice details and included a house for the lighthouse keeper’s family. Due to the damage caused by the earthquake, it had to be demolished, and the current 70-foot tall cylindrical tower was built in 1922.

________________

Rincon Deniz Feneri (İspanyolca El Faro de Punta Higuero) güzel bir parkla çevrili bir kayalık üzerinde yer almaktadır. Park ziyaretçilere dinlenebilecekleri ve sörfçülerin, Desecheo Adası’nın, gün batımının, ve hatta (sezonda) balinaların muazzam görünümlerini izleyebilecekleri bir ortam sunmaktadır. Aynı yerde 1892 yılından bu yana bir deniz feneri bulunmaktadır. Porto Riko’nun batı kıyısı boyunca gemilere tehlikeli deniz geçişi yolcuğunda yardımcı olmak için inşa edilen birçok fener biri olan orijinal deniz feneri, 1918 yılında bir depremde hasar gördü. Bu güzel ayrıntıları ile tuğladan yapılmıştı ve fener bekçisinin ailesi için bir ev içeriyordu. Depremin yol açtığı hasar nedeniyle, bunun yıkılması gerekti ve mevcut 70 metre uzunluğunda silindirik kule 1922 yılında inşa edildi.

pajaran, kato, abmdsudi, ikeharel, ourania, mirosu, fotka, COSTANTINO has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1890
Points: 30
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7816 W: 302 N: 16853] (63824)
View More Pictures
explore TREKEARTH