Photos

Photographer's Note

One Day a Year

Seeing this couple at Fallingwater reminded me of a sappy Turkish movie called Senede Bir Gün (One Day a Year):

Two lovers meet each year on the same day at the same time at the same tea garden by the Bosphorus. Finally one year, the man does not come. As the proprietor comforts the woman, she begins to tell the story : Nazlı, the daughter of a family living in Yanbolu (current-day Yambol in Bulgaria) is harassed by the Bulgarian captain in the city. Consequently, the family decides to escape with the help of Emin, Nazlı’s lover. But the captain and his men pursue them, Emin is forced to sacrifice himself to save his girlfriend and her family. Nazlı thinks Emin is dead. However, Emin is captured and taken to jail wounded. The family, having got to Istanbul, want to marry their daughter after a while. However, Nazlı cannot forget Emin. She has contracted TB because of her love (a common theme in movies of this genre), refusing to believe Emin is dead. Nazlı’s disease continues to progress. Finally, giving up hope on Emin, Nazlı agrees to marry Fuat, a doctor treating her disease and, moreover, in love with her. Fuat knows Nazlı is still in love with Emin and even though he realizes they will not live the life of a husband and wife, he still wants to go ahead with the wedding. Meanwhile, Emin has found a way to escape with a few destiny partners he met in prison. Fate would have it, just as sure on the wedding day he arrives. When Nazlı tells him how sick she was and that she got married few hours before, Emin is devastated and wants to leave. However, they can not be separated. Union is also impossible. On that day, they agree to even for one day per year to meet and sometimes talk all day without shutting up for a moment, sometimes say nothing, to be head to head, eye to eye, knee to knee. And they meet one day per year until Emin’s death.

I did not want to post a classic photo of Fallingwater right away. So, I will start a mini series of the exterior of the Kaufmann Residence with the photo of this couple.

Here is what Wikipedia says about this house: Hailed by Time shortly after its completion as Wright's "most beautiful job", it is listed among Smithsonian's Life List of 28 Places "to Visit before You Die." It was designated a National Historic Landmark in 1966. In 1991, members of the American Institute of Architects named the house the "best all-time work of American architecture" and in 2007, it was ranked twenty-ninth on the list of America's Favorite Architecture according to the AIA.


_________________

Fallingwater’da (Düşensu’da) bu çifti görmek bana Senede Bir Gün adlı gözüyaşlı bir Türk filmini hatırlattı:

İki sevgili her sene aynı gün aynı saatte Boğaz kenarında aynı çay bahçesinde buluşurlar. Sonra bir sene adam gelmez. Çaycı, kadını teselli ederken kadın hikayesini anlatmaya başlar: Yanbolu’da (bugünkü Bulgaristan’da Yambol) yaşayan bir ailenin kızı olan Nazlı, şehirdeki Bulgar yüzbaşı tarafından rahatsız edilmektedir. Aile bu yüzden, Nazlı’nın sevgilisi olan Emin’in yardımıyla kaçmaya karar verir. Ancak yüzbaşı adamlarıyla peşlerine düşmüştür ve Emin, sevgilisiyle ailesini kurtarmak için kendini feda etmek zorunda kalır. Nazlı, Emin’in öldüğünü düşünür. Oysa Emin yaralı olarak ele geçirilmiş ve hapse atılmıştır. İstanbul’a giden aile, bir süre sonra kızlarını evlendirmek ister. Ancak Nazlı Emin’i bir türlü unutamamaktadır. Aşkından verem olmuş (bu tür filmlerde ortak bir tema), Emin’in öldüğüne bir türlü inanamamıştır. Nazlı’nın hastalığı gitgide ilerler. Emin’den umudunu kesen Nazlı, hastalığını iyileştirmeye çalışan, dahası ona âşık doktor Fuat’la bir mantık evliliği yapar. Fuat, Nazlı’nın halen Emin’i sevdiğini bilmekte, sonsuza kadar karı-koca hayatları olmayacaksa da Nazlı’yı eş olarak istemektedir. Bu sırada Emin, hapishanede tanıştığı birkaç kader ortağıyla kaçmanın yolunu bulmuştur. Kaderin bir oyunu, tam da düğün günü Emin çıkagelir. Nazlı, ona ne kadar hasta olduğunu ve birkaç saat önce evlendiğini söylediğinde Emin üzülür, gitmek ister. Ancak ayrılamazlar. Birleşmeleri de imkânsızdır. O gün, senede bir gün de olsa buluşmayı ve o bir gün kimi zaman hiçbir şey konuşmadan, kimi zaman bir an bile susmadan, baş başa, göz göze, diz dize olmayı kararlaştırırlar. Ve Emin ölünceye kadar senede bir gün buluşurlar.

Ben hemen Fallingwater’ın klasik bir fotoğraf yüklemek istemedim. Onun için, bu çiftin fotoğrafı ile Kaufmann Malikanesinin dışının bir mini dizisine başlayacağım.

İşte Vikipedi bu ev hakkında şöyle diyor: Tamamlanmasından kısa bir süre sonra Time tarafından Wright'ın "en güzel eseri" olarak selamlanarak bu Smithsonian’ın Yaşam Listesi "Ölmeden Önce Ziyaret Edilecek" 28 Yer arasında yer almaktadır. Bu 1966 yılında bir Ulusal Tarihi İşaret olarak belirlenmiştir. 1991 yılında, Amerikan Mimarlar Enstitüsü üyeleri evi "tüm zamanın en iyi Amerikan mimarisinin eseri" olarak seçti ve 2007 yılında AME’ye göre Amerika'nın En Sevilen Mimarisi listesinde yirmi dokuzuncu sırada yer aldı.

fabbs99, shevchenko, Kugart, ourania, ikeharel has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 981
Points: 16
Discussions
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4573 W: 184 N: 9656] (35897)
View More Pictures
explore TREKEARTH