Photos

Photographer's Note

As we were leaving Seven Springs to go to Fallingwater, we came upon this pond. My wife must have caught my enthusiasm with the corner of her eye and asked, "Should we stop for a photograph?" What had got me excited was the reflection of this Hyundai Accent on the pond. I replied, "Sure, but please do not block that car." The rest of the story is self-declared, I suppose.

We did eventually get to Fallingwater. We took a guided tour of the premises. Although they would not allow photography inside the house, I took many outside and plan to share some of them in the coming days. About a two-hour drive from Fallingwater took us right back home. It was good to get away for a few days. Between my DSLR and my P&S (point-and-shoot) camera, I took 1103 photos but I am not going to weary you with all of them, promise!


Aksanlı Yansımalar

Biz Fallingwater’a (Düşensu’ya) gitmek Seven Springs’i (Yedi Pınar’ı) terk ettiğimizde bu göletle karşılaştık. Eşim ​​göz ucuyla benim coşkumu yakalamış olmalı ki sordu "Bir fotoğraf için duralım mı?" Beni göletin üzerinde bu Hyundai Accent [Aksan] yansıması heyecanlandırmıştı. "Tabii, ama lütfen bu arabayı bloke etmeyelim," diye cevapladım. Hikayenin gerisi kendini anlatıyor, sanırım.

Sonunda Fallingwater’a da gittik. Biz tesislerin rehberli bir turuna girdik. Evin içinde fotoğrafa izin vermiyorlar, ancak ben önümüzdeki günlerde bazılarını paylaşmak için dışardan birçok fotoğraf çektim. Fallingwater’dan sonra yaklaşık iki saatlik bir yolculuk bizi eve getirdi. Birkaç gün için uzaklaşmak iyi olmuştu. DSLRim ve P&S (göster-ve-çek) makinem arasında, 1103 fotoğraf çektim ama hepsi ile sizi yormayacağım, söz!

ikeharel, Kofman, danos, ChrisJ, Miguel82 has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 864
Points: 16
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4591 W: 186 N: 9686] (36003)
View More Pictures
explore TREKEARTH