Photos

Photographer's Note

Playing chicken refers to a game in which two people drive towards each other on a collision course. To avoid a crash one must swerve but the one who swerves will be called a "chicken," meaning a coward. Well, I must confess, I was not playing chicken with a train; it was stationary.

I took this on my way to work as I was driving through West Pittsburg. In the distant right is the now-unused West Pittsburg Station, with a caboose that goes nowhere. That caboose, along with the piece of track, just appeared some time this winter; I am hoping someone is planning to turn the unused station building into a museum.

P.S. This train, from another POV, can be seen in my Flickr photostream.

PPS - Upon Ike's suggestion, I took a similar photo on the way back from work and uploaded it to the workshop.

Tavuk Oyunu

Tavuk oyunu, iki kişinin bir çarpışma rotasında birbirlerine karşı gittiklerini anlatan bir terimdir. Bir kazayı önlemek için bu kişilerden birinin yoldan çekilmesi gerekir ama çekilen, korkak anlamına gelen "tavuk" olarak adlandırılacaktır. İtiraf etmeliyim ki, bir trenle tavuk oynayacak halim yoktu, tren durmuştu.

Ben bunu işe giderken Batı Pittsburg’den geçerken çektim. Sağ arka planda artık kullanılmayan Batı Pittsburg İstasyonu ile hiçbir yere gitmeyen bir personel vagonu görülebilir. Bu personel vagonu, üzerinde durduğu demiryolu parçası ile birlikte bu kış birdenbire ortaya çıktı; umuyorum ki birileri bu kullanılmayan istasyon binasını müze haline getirmeyi planlıyor.

P.S. Bu tren, başka bir açıdan, benim Flickr fotoğrafımda görülebilir.

PPS -Ike’ın önerisi üzerine, işten dönerken benzer bir fotoğraf çekip atölyeye yükledim.

ikeharel, jusninasirun, kato has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1020
Points: 14
Discussions
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 8244 W: 305 N: 17948] (68623)
View More Pictures
explore TREKEARTH