Photos

Photographer's Note

On the way from work today, I saw this cloud in the north hanging above the treetops like a huge mountain. It immediately reminded me of the subtitle for Alan Hovhaness Symphony # 2, the Mysterious Mountain. I kept watching for a good place to pull over and finally had my chance around Wampum. This is taken from PA Route 18 looking north. Since this cloud reminded me of one of his works, today's upload is dedicated to Alan Hovhannes and all his fans.

Mysterious Mountain is the subtitle of Hovhaness' Symphony # 2. It is the composer's most celebrated and enduring work. It was composed in 1955 and premiered by Leopold Stokowski for his debut appearance with the Houston Symphony. According to Hovhaness, Mysterious Mountain does not portray any specific mountain, but "the whole idea of mountains." Hovhannes might not have had a specific mountain in mind, but I think I found his mysterious mountain about 58 years after he wrote the symphony.


Hovhanness, Gizemli Dağ

Bugün işten dönerken, kuzeyde büyük bir dağ gibi ağaç tepelerinin üzerinde asılı bu bulut gördüm. Hemen bana Alan Hovhaness'in 2. Senfoni’sinin, altbaşlığı olan Gizemli Dağ’ı hatırlattı. Ben durmak için iyi bir yer için izlemeye devam ettim ve sonunda Wampum etrafında şansım açıldı. Bu Pensilvanya Devlet Yolu 18’den kuzeye doğru alınmıştır. Bu bulutun bana onun eserlerinden birini hatırlattığı için, bugünkü yüklemem Alan Hovhannes ve tüm hayranlarına adanmıştır.

Gizemli Dağ Hovhaness'in 2. Senfoni’sinin alt başlığıdır. Bu bestecinin en ünlü ve kalıcı eseridir. 1955 yılında bestelenmiş ve prömiyeri Leopold Stokowski tarafından Houston Senfoni ile yaptığı ilk görünüm için yönetilmiştir. Hovhaness'e göre, Gizemli Dağ herhangi bir dağı değil, ancak "dağların genel fikrini" tasvir eder. Hovhanness’in aklında belirli bir dağ olmayabilirdi, ama onun senfonisini yazdığından yaklaşık 58 yıl sonra onun gizemli dağını buldum.

pajaran, krzychu30, kato, jhm, danos, ikeharel, Miguel82, saxo042, nikkitta, ourania has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 984
Points: 30
Discussions
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4599 W: 187 N: 9704] (36069)
View More Pictures
explore TREKEARTH