Photos

Photographer's Note

Phipps Conservatory and Botanical Gardens were founded in 1893 by steel and real-estate magnate Henry Phipps as a gift to the City of Pittsburgh. Their purpose is to educate and entertain the people of Pittsburgh with formal gardens (Roman, English, etc.) and various species of exotic plants (palm trees, succulents, bonsai, orchids, etc.). Currently, the facilities house elaborate gardens within the thirteen room conservatory itself and on the adjoining grounds. In addition to its primary flora exhibits, the sophisticated glass and metalwork of the Lord & Burnham conservatory offers an interesting example of Victorian greenhouse architecture.

This was taken in the Discovery Garden without a tripod. According to Phipps' website, bursting with activity, Discovery Garden is a delight to children - and adults! - of all ages. Featuring a giant tree with a stump for climbing, gardens designed to attract birds, butterflies and bees, a colorwheel garden, bog garden, sensory garden and more, this dynamic outdoor space provides ample hands-on opportunities to discover, learn and play. Frankly, if I had not visited the website, I would not have got any of this in the dark of the night except the huge tree stump which my wife went up.


Phipps Serası Keşif Bahçesi

Phipps Sera ve Botanik Bahçeleri Pittsburgh Şehri’ne bir hediye olarak çelik ve gayrimenkul patronu Henry Phipps tarafından 1893 yılında kuruldu. Amacı, resmi bahçeler (Romalı, İngiliz, vb) ve egzotik bitkilerin (palmiye ağaçları, sulu meyveler, bonsai , orkideler, vb ) çeşitli türleri ile Pittsburgh halkını eğitmek ve eğlendirmektir. Şu anda, tesisler onüç odalı sera içinde ve bitişiğindeki sahada özenli bahçeleri barındırır. Birincil flora sergilerine ek olarak, Lord & Burnham serasının sofistike cam ve metal işi Viktorya sera mimarisinin ilginç bir örneğini sunuyor.

Bu bir tripod olmadan Keşif Bahçesi’nde alındı. Phipps'in web sitesine göre, Keşif Bahçesi, aktivite ile dolu, her yaştan çocuklar - ve yetişkinler ! - için bir zevktir. Tırmanışı için güdük olan dev bir ağaç gövdesini, kuş, kelebek ve arıları çekmek için tasarlanmış bahçeler, bir renktekeri bahçesi, bataklık bahçesi, duyusal bahçe ve, daha fazlasını sunan bu dinamik açık alan, keşfetmek öğrenmek ve oynamak için yeterli aktif katılımlı olanakları sağlar . Ben açıkçası, web sitesini ziyaret etmeseydim ben eşimin çıktığı kocaman ağaç kütüğü dışında gece karanlıkta bunların hiçbirini algılayamazdım.

ikeharel, pajaran, maloutim has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1031
Points: 18
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4562 W: 183 N: 9635] (35831)
View More Pictures
explore TREKEARTH