Photos

Photographer's Note

With my new-found photography club, we went to Phipps Conservatory in Pittsburgh last night. Our bus left around 4:00 PM and by the time we fought through the Friday evening reverse rush hour, we were at the conservatory around 5:30. The bus picked us up around 10:00 PM. Although the traffic was much lighter on the way back, the driver had to make up for it by taking a wrong turn. By the time we got home, it was past midnight and I quickly uploaded this photo in order not to waste my daily quota with a very brief note.

Phipps Conservatory and Botanical Gardens is a complex of buildings and grounds set in Schenley Park, Pittsburgh, near the Carnegie Museums in Oakland. It is a City of Pittsburgh historic landmark and is listed on the National Register of Historic Places.

Every year, they display a Winter Light Garden and Flower Show during the holiday season. This year, their Winter Light Garden was between Nov. 29, 2013 and Jan. 12, 2014 in the evenings, 5 – 11 P.M. According to their website, visitors will [o]pen the doors to a magical world of glass, light and blooms. With glowing evergreens, festive poinsettias, illuminated glass installations and [their] stunning outdoor Winter Light Garden, Phipps will sparkle and shine like never before.

This photo was taken in the Winter Light Garden. I suspect this set of lights might get double mileage during Easter season. What does not show in a single photo is the fact that these lighted spherical objects change color constantly.


Bayram Mevsiminin Son Işıkları

Benim yeni-bulunmuş fotoğrafçılık kulübüm ile dün gece Pittsburgh’de Phipps Serası’na gittik. Otobüsümüz 16:00 civarında kalktı ve biz Cuma akşamı ters-yoğun saati ile mücadele ettikten sonra 5:30 civarında seraya vardık. Otobüs bizi 10:00 civarında aldı. Dönüş trafiğinin çok daha hafif olmasına rağmen, sürücü bir yanlış sapma ile bunu telafi etti. Biz eve geldiğimiz zaman, gece yarısını geçmişti ve ben çabucak çok kısa bir not ile günlük kotamı boşa harcamamak için bu fotoğrafı yükledim.

Phipps Sera ve Botanik Bahçeleri Oakland’da Carnegie Müzeleri yakınında Schenley Park, Pittsburgh’de kurulmuş bir bina ve saha kompleksidir. Bu bir Pittsburgh Şehri Tarihi Nirengi Noktasıdır ve Tarihi Yerler Ulusal Kayıdı’nda listelenir.

Her yıl, Bayram sezonunda bir Kış Işık Bahçesi ve Çiçek Gösterisi sergilerler. Bu yıl, onların Kış Işık Bahçesi, 29 Kasım 2013 ve 12 Ocak 2014 tarihleri ​​arasında akşamları, 17:00’den 23:00’e kadardı. Kendi web sitelerine göre, ziyaretçiler cam, ışık ve çiçek büyülü dünyasına kapılarını açacaklar. Parlayan herdemyeşiller, şenlikli atatürkçiçekleri, ışıklı cam bitkiler ve çarpıcı açıkhava Kış Işık Bahçesi ile, Phipps daha önce hiç olmadığı gibi ışıldayacak ve parlayacak.

Bu fotoğraf Kış Işık Bahçesi’nde alındı​​. Ben zannediyorum ki bu ışık seti Paskalya sezonunda fazla mesai yapacak. Tek bir fotoğrafta görünmeyen bu ışıklı küresel nesnelerin sürekli renk değiştirmeleridir.

Photo Information
Viewed: 1189
Points: 36
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4703 W: 198 N: 9948] (37003)
View More Pictures
explore TREKEARTH