Photos

Photographer's Note

Spring in Apple Orchards

This is a view of one of the apple orchards of Apple Castle, a sixth generation family farm currently run by the Johnston Family. Their website informs the visitors that they have been growing quality fruit since 1861. For over 150 years the family has been providing the community with quality apples. They also grow their own peaches, nectarines, blueberries, raspberries, sweet corn, plums, asparagus, rhubarb, winter squash and pumpkins. Their retail store on the farm is open year round with sweet cider, homemade donuts, and lots of unique farm market items there is always something in season to tickle taste buds! (Their fresh donuts are famous in the area.)

Elma Bahçelerinde İlkbahar

Bu, şu anda Johnston Ailesi tarafından yönetilen altıncı nesil bir aile çiftliği olan Apple Castle'ın (Elma Kalesi) elma bahçelerinden birinin görünümüdür. Web siteleri ziyaretçilere 1861'den beri kaliteli meyve yetiştirdiklerini bildiriyor. 150 yılı aşkın bir süredir aile, topluma kaliteli elmalar sağlıyor. Ayrıca kendi şeftali, nektarin, yaban mersini, ahududu, tatlı mısır, erik, kuşkonmaz, ravent, kış kabağı ve balkabaklarını yetiştiriyorlar. Çiftlikteki perakende mağazaları tatlı elma şarabı, ev yapımı lokma ve benzersiz çiftlik pazarı öğeleri ile yıl boyunca açıktır ve her zaman tat alıcılarını gıdıklamak için bir şey var! (Taze lokmaları bölgede ünlüdür.)

Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2015 (Macintosh)
File Size: 1461 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/160
F-Stop: f/5.0
ISO Speed Ratings: 100
Focal length: 13.00 mm (in 35mm: 71.9 mm)
Date Taken: 2018-05-10 08:44
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

ikeharel, papagolf21, ChrisJ, Fis2, danos, snunney, jhm, adramad, PiotrF has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 430
Points: 36
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 5477 W: 272 N: 11703] (43425)
View More Pictures
explore TREKEARTH