Photos

Photographer's NoteWaiting out TE’s problems to be fixed, going to Puerto Rico got me off the habit of uploading a photo each day. Today, I return with a photo from the first outing after I first got my DSLR almost two years ago. This was taken at the Living Treasures Wild Animal Park, about 20 minutes’ drive from our home.

The park was the brainchild of one Tom Guiher and his young children. It extended out of his hobby of exotic animal husbandry and was established in 1992.


Merhaba!

TE’nin sorunlarının çözülmesini beklemek, Porto Riko’ya gitmek, her gün bir fotoğraf yükleme alışkanlığından çıkarttı. Bugün, neredeyse iki yıl önce DSLR’ımı ilk aldıktan sonra ilk gezimden bir fotoğraf ile dönüyorum. Bu bizim evden yaklaşık 20 dakikalık yolda, Yaşayan Hazineler Vahşi Hayvan Parkı'nda alındı.

Park, bir Tom Guiher ve onun küçük çocuklarının fikriydi. Bu onun egzotik hayvan yetiştiriciliği hobisinden büyümüştür ve 1992 yılında kurulmuştur.

ikeharel, kordinator, pajaran, mirosu, ChrisJ, jhm has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1433
Points: 28
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7786 W: 302 N: 16790] (63545)
View More Pictures
explore TREKEARTH