Photos

Photographer's Note

This is another photo to defy the cold spell we are having in the Northeast. It was taken this summer at the Lawrence Village Plaza, where our local KMart is located, during a car cruise. These stuffed tigers were laying on top a of 1980s Oldsmobile Hurst/442. It looks like the the orange one has been stuffed in the trunk one too many times and has got her nose out of joint.

To explain the title of this photo: A group of tigers is called an ambush or a streak. Males are known as tigers while the females are known as tigresses. Their young ones are known as cubs or whelps.


Kentsel Pusu

Bu, Kuzeydoğu’da yaşanan soğuk havaya meydan okuyan başka bir fotoğraf. Bizim yerel KMart’ın bulunduğu Lawrence Köyü Plazası’nda bir otomobil seyri sırasında, bu yaz çekildi. Bu doldurulmuş kaplanlar bir 1980'lerin Oldsmobile Hurst/442 üzerinde yatıyorlardı. Turuncusu bagaja çok kez sıkıştırılmış ve burnunu kırmış gibi görünüyor.

Bu fotoğrafın başlığı açıklamaya: Bir grup kaplana bir pusu veya bir meç denir. Erkekleri kaplan, dişiler ise [İngilizce’de] tigress olarak bilinir. Onların gençleri yavru veya [İngilizce’de] whelp olarak bilinir.

maloutim, ikeharel, kato, adores has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1268
Points: 22
Discussions
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4483 W: 177 N: 9455] (35199)
View More Pictures
explore TREKEARTH