Photos

Photographer's Note

Today is my first anniversary on TE. I have thoroughly enjoyed spending time on this site. What I value most are the virtual friendships I have developed here over the last year.

For the occasion, I have decided to upload a collage of "almost-made-it"s. These are photos I have processed with the idea of uploading to TE but have never got around to doing it. So here they are, clockwise from lower left, spiralling in:

1. Up under Bridgewater Bridge: Contestant to Swallowed up by Big Fish, looking north on Beaver River from River Harbour Marina.

2. Unprepared Tourist: Contestant to Rubber Duck's American Debut. This fellow was probably a business traveller who did not have a real camera with him and resorted to his tablet to take a photo of the giant Rubber Duck.

3. Pearson's Spider: Contestant to Reeves Field. It shows the play area at our local pearson Park which was often flooded in 2006 and since has been renovated with no further flooding. i was determined to upload a reflection photo that day.

4. Gaudy: Contestant to Here I Raised My Ebenezer. It depicts the Loews IMAX theater in the same area.

5. National Food: Contestant to Happy Birthday....

6. Thrill Ride: Contestant to On the Ferris Wheel. Taken at the same festival.

7. PR Fountains: Contestant to Tunnels of San Cristóbal. It shows fountains at a square of government complex in San Juan.

8. Horses by PA Turnpike: Contestant to Country Roads, Take Me Home. Taken in the same area.


1. Yılda Geçmişe Bakıldığında

Bugün benim TE’de ilk yıldönümüm. Bu sitede vakit geçirmekten çok haz aldım. En çok değer verdiğim benim burada geçen yıl geliştirdiğim sanal arkadaşlıklardır.

Bu vesileyle, "neredeyse-vardı"lardan bir kolaj yüklemeye için karar verdim. Bunlar benim TE’ye yükleme amacı ile işlenmiş ama buna bir türlü fırsat bulamadığım resimler. İşte burada onlar alt soldan, saat yönünde sarmal olarak:

1. Bridgewater Köprüsü Altından Yukarı: Büyük Balık Tarafından Yutulmuş’un rakibi, River Harbour (Nehir Limanı) Marina’dan Beaver (Kunduz) Nehri üzerinde kuzeye doğru.

2. Hazırlıksız Turist: Kavuçuk Ördeğin Amerika’da İlk Çıkışı’nın rakibi. Bu adam muhtemelen gerçek fotoğraf makinesi yanında olmayan bir iş gezgini ve dev Kavuçuk Ördeğin fotoğrafını çekmek için tabletine başvurmuş.

3. Pearson’ın Örümceği: Reeves Sahası’nın rakibi. 2006 yılında çok su basan ve o zamandan beri yenilenmiş ve bir daha su basmamış bizim yerel Pearson Park'ta oyun alanını gösterir. Ben o gün bir yansıma fotoğrafı yüklemek için kararlıydım.

4. Şatafatlı: Ebenezerimi Burada Diktim’in rakibi. Bu aynı bölgede Loews IMAX sinemasını gösteriyor.

5. Milli Yemek: Doğum Günün Kutlu Olsun...’un rakibi.

6. Heyecan Yolculuğu: Dönme Dolapta’ya rakip. Aynı festivalde çekilmiş.

7. PR Çeşmeleri: San Cristóbal Tünelleri’nin rakibi. Bu San Juan’da bir devlet kompleksinin meydanındaki çeşmeleri gösterir.

8. PA Otoyolu yanında Atlar: Taşra Yolları, Beni Eve Götürün’e rakip. Aynı bölgede çekilmiş.

kato, Subhogen, aleXundar, ourania, ikeharel has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 846
Points: 22
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4493 W: 177 N: 9484] (35307)
View More Pictures
explore TREKEARTH